Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma najnowocześniejszego na świecie robota ortopedycznego. Urządzenie operuje na WUM

Redakcja
W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się skomplikowana operacja przy użyciu jedynego w Polsce robota ortopedycznego NAVIO. 78-letniej pacjentce wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego.

- Dzięki użyciu robota, który w trakcie zabiegu mapuje powierzchnię chorego stawu kolanowego, nie jest wymagane wcześniejsze badanie RTG - obraz powstaje podczas operacji. Pozwala to również przeprowadzić zabieg z dużo większą precyzją – poinformowała Marta Wojtach rzeczniczka prasowa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Warszawa ma najnowocześniejszego na świecie robota ortopedyc...

W czasie operacji polegającej na wstawianiu endoprotezy limit błędu wynosi zaledwie 1 mm, co dla ludzkiego oka stanowi niemały problem, ponieważ różnica ta bywa niewidoczna. Dlatego specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowili zastosować robota, posiadającego czułość rzędu 0,5 mm.

- Dzięki temu implant wprowadzany jest w najlepszym ułożeniu i w sposób optymalny dla pacjenta. Użycie robota wiąże się też z mniejszym uszkodzeniem tkanek miękkich w porównaniu z metodą konwencjonalną – wskazała rzeczniczka.

Warszawa. 78-letnia pacjentka przeszła operację z użyciem robota

Pacjentka, która przeszła złożona operację przy użyciu robota, leczyła się na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, ale przez wiele lat była osobą aktywną, poruszającą się samodzielnie. Jak informują specjaliści, dopiero w ostatnim czasie stan kobiety znacznie pogorszył się, przez co miała ona spore problemy z chodzeniem i musiała używać kul. Obecnie znajduje się w szpitalu i przechodzi rekonwalescencję.

- Endoproteza kolana z użyciem robota to przełom w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Niezwykle precyzyjne urządzenie pozwala osiągać znacząco lepsze i przewidywalne wyniki zabiegu. Na obecną chwilę nie da się tego zrobić lepiej. Zwykle tkanki miękkie muszą się zaadaptować, trwa to czasem pół roku, czasem rok. Po takim zabiegu nie trzeba czekać na adaptację, wszystko jest idealnie zbalansowane. Mniej naruszamy kości, mniej ingerujemy w staw. Pacjenci biorą więc mniej leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i poprawiających krążenie – wyjaśnił dr hab. Artur Stolarczyk kierownik kliniki.

Operacjom z zastosowaniem robota towarzyszy ponadto mniejszy ból pooperacyjny, a czas spędzony w szpitalu jest znacznie skrócony. Bardzo często pacjenci mogą opuścić placówkę medyczna już dwa dni po operacji.

Każdego roku w warszawskiej Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przeprowadza się około 280 zabiegów wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Dzięki użyciu robota, który zostanie już w placówce, będzie możliwość wykonywania dwa razy więcej operacji tego typu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto