Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma pierwszy bankomat biometryczny

gonzo19
gonzo19
Przy ul. Płockiej stanął pierwszy w Europie bankomat, który wypłaca pieniądze po tym, jak zeskakuje palec właściciela konta.

Tradycyjny bankomat wypłaca pieniądze po włożeniu do czytnika karty bankowej i wpisaniu kodu PIN. Bankomat biometryczny działa inaczej. Właściciel konta przykłada palec do specjalnego czytnika, który skanuje nie linie papilarne, a charakterystyczny układ naczyń krwionośnych człowieka.

To oznacza, że bankomatu nie da się oszukać przykładając np. odcięty palec, w którym nie płynie krew. W dodatku czytnik mierzy też puls właściciele konta.

Pierwszy w Europie bankomat biometryczny stanął przy ul. Płockiej. Należy do Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Do końca roku w całym kraju ma być 200 takich urządzeń Cześć zamontują banki spółdzielcze zrzeszone w PBS.

Dr Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich podkreśla, że technologia bankomatów biometrycznych jest w tej chwili najbezpieczniejsza: – Daje największą możliwość uwierzytelnienia tego, że osoba dokonująca transakcji jest do tego uprawniona.

Dodaje, że co prawda japońscy naukowcy badali możliwość stworzenia sztucznego palca, który miałby te same cechy co prawdziwy, ale koszt budowy takiego urządzenia jest bardzo wysoki. – Na pewno jest na razie poza zasięgiem grup przestępczych – uważa Kaszubski.

W Warszawie stanął pierwszy w Europie bankomat biometrycznyW Warszawie stanął pierwszy w Europie bankomat biometryczny

Od kilkunastu miesięcy Warszawa przeżywa plagę skimmingu, czyli kradzieży z kont za pomocą specjalnej nakładki na bankomaty. Takie zakamuflowane na bankomacie urządzenie kopiuje zawartość paska magnetycznego karty bankowej. Dodatkowo za pomocą specjalnej nakładki na klawiaturę lub ukrytej kamery wykradany jest także numer PIN. Średnio co miesiąc stołeczna policja informuje o kolejnych skimmerach, które są nakładane na bankomaty.

Zobacz jakie techniki stosują skimmerzy »

Bankomat biometryczny ma ukrócić proceder skimmingu. Koszt jednego urządzenia waha się od 12 do 13 tys. euro. Niewykluczone, że za PBS pójdą inne banki i będą montować podobne urządzenia. Bankomat biometryczny, oprócz tego, że skanuje palec, to umożliwia wypłatę gotówki także za pomocą karty magnetycznej lub czipowej. – To uniwersalne urządzenia – podkreśla Remigiusz Kaszubski.

Zobacz: "Biometria w bankowosci i administracji publicznej" - prezentacja dr. Remigiusza Kaszubskiego »


Zobacz również:
Bułgarzy odpowiedzą za skimming
Wyciągnął z warszawskich bankomatów 700 tys. zł
Wpadli dostawcy warszawskich skimmerów
Kolejny skimmer w centrum Warszawy„Skimmerzy” zaatakowali kolejny bankomatBiletomaty nowym celem skimmerów? [wideo]

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto