Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: pielgrzymki wyruszają na Jasną Górę

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Akademicka, rodzin, na rolkach czy niepełnosprawnych - każdego roku do Częstochowy docierają dziesiątki pielgrzymek. Właśnie rusza pątniczy sezon.

Pielgrzymki idą, kierowcy stoją

- Pielgrzymka to wspaniały czas spotkania z Bogiem i ludźmi, czas wypoczynku i refleksji - uważa ks. Jan Oleszko, pallotyn, kierownik Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup 17-tych. - Droga pozwala nam uchylić rąbka tajemnicy o nas, rozpoczyna sprawy zupełnie nowe, wzbogacone o piękno chwil z nie zawsze uświadomioną do tej pory obecnością Boga.

Nie tylko blisko Boga

W sierpniu ze stolicy wyruszy sześć pieszych pielgrzymek oraz jedna zupełnia inna, bo na rolkach. W każdej zazwyczaj uczestniczy od 50 do kilku tysięcy osób, co daje kilkanaście tysięcy pątników wędrujących z Warszawy na Jasną Górę. Spotkanie z Bogiem to nie jedyny powód, dla którego w Polsce tak bardzo popularne są piesze pielgrzymki.

- Od ośmiu lat uczestniczę w pielgrzymkach. Trafia się tak, że każdego roku biorę udział w innej - mówi MM-ce Weronika Kotlarska, która ze środowiskiem katolickim związana jest od dziecka. - Z jednej strony interesuje mnie turystyka i uwielbiam wędrować, a pielgrzymka daje na tym polu duże możliwości. Za każdym razem poznaję też wielu fajnych ludzi i wcale nie są to jacyś "nawiedzeni katole", jak się ludziom wydaje. W pielgrzymkach uczestniczą często ludzie, którzy pogubili się w swoim życiu, albo potrzebują przegadać z Bogiem parę spraw. Bo na pielgrzymce nie tylko świetnie się bawisz, ale wiele rzeczy inspiruje do głębokich i ważnych przemyśleń.

Przygotuj się do drogi

Zaprawieni w pielgrzymkowych bojach przestrzegają, by dobrze się spakować i przygotować na spory wysiłek fizyczny.

- Osobiście polecam wcześniej nieco potrenować, przede wszystkim po prostu chodzenie. Kilku, a nawet kilkunastokilometrowe spacery co kilka dni na początek powinny być ok - radzi Weronika Kotlarska. - Nie zapominajmy o płaszczach przeciwdeszczowych, butach za kostkę i jakichś wygodniejszych na zmianę oraz ciepłych, a także letnich ubraniach.

W poradniku w serwisie pielgrzymkowym Opoki dowiemy się także, że do butów turystycznych trzeba wziąć grube skarpety, czapkę lub kapelusz od słońca, leki które bierzemy regularnie lub okresowo, bandaże, dokumenty, przybory do mycia i higieny, jak podpaski. Ważne jest także, by przemyśleć przed wyjściem intencję, w jakiej indywidualnie zamierzamy się modlić.

Jedną z warszawskich religijnych wypraw jest 298. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup 17-tych. Pątnicy, pochodzący z Warszawy i okolic (Wołomin, Ząbki, Otwock, Ożarów Maz., Milanówek), innych miast Polski (Szczecin, Ełk, Poznań, Lublin, Kielce, Katowice, Oświęcim, Częstochowa) oraz zza granicy, każdego dnia będą pokonywać od 19 do 34 kilometrów. W sumie przez 9 dni przejdą 260 km.

Pielgrzymki są dla wszystkich

Mimo że sama nazwa "17-tek" mówi o pielgrzymce akademickiej, to mogą w niej uczestniczyć tak naprawdę wszyscy. - Nie trzeba mieć legitymacji studenckiej, zapraszamy ludzi w dowolnym wieku - mówi Monika Szafrańska, rzecznik "17-tek". Łącznie ok. 2,5 tys. osób. Przeważa jednak młodzież szkolna i studencka.

WPP17 składa się z 18 grup. Każda ma inną liczebność (od 50 do 250 osób) oraz swój indywidualny charakter. Np. grupa biało-czerwono-biała ma charakter tradycyjny, pokutny, wiele pieśni i modlitw odmawianych jest po łacinie; żółto-biała to pątnicy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, żółto-biało-żółta zrzesza dawnych członków Klubu Inteligencji Katolickiej; w grupie KARAN idą osoby uzależnione, które modlą się o wyjście z nałogu wraz ze swoimi rodzinami.

- Każdego roku każda grupa idzie innym szlakiem, dzięki czemu pielgrzymi poznają nowe miejsca. Nasza pielgrzymka odróżnia się od innych także tym, że nie idziemy kolumnami po ulicach, ale drogami polnymi i leśnymi. Jesteśmy bezpieczniejsi i milej spędzamy czas wędówki - zachęca Monika Szafrańska.

Nie tylko pieszo...

Ciekawie zapowiada się także Pielgrzymka na Rolkach, która od 22 do 26 sierpnia przemierzy na kółkach 270 km. Żeby podjąć się takiego wyzwania trzeba umieć dobrze jeździć na rolkach i mieć sprawny sprzęt z kółkami co najmniej 78 mm.

- Tegoroczne zainteresowanie pielgrzymką przekroczyło nasze oczekiwania - informują organizatorzy akcji. - Już 1 lipca uzbierała się liczba 25 osób, która miała wypełnić jedyną pielgrzymkową grupę. Ponieważ znacznie więcej osób już zgłosiło chęć udziału w pielgrzymce, myślimy o zorganizowaniu również drugiej grupy.

Na rolkach do Częstochowy dojadą również księża, prowadzący pątników. Ten sposób pielgrzymowania z Warszawy uprawiany jest od 2003 r. Wyposażenie takiego mobilnego pielgrzyma niewiele różni się od pieszego. Należy oczywiście mieć dobrej jakości, wypróbowane rolki oraz umiejętności i trening za sobą, bo każdego dnia pokonuje się trasę od 50 do 75 km. Zapakujmy koniecznie kask oraz ochraniacze na kolana i nadgarstki. Dodatkowo lekarz musi poświadczyć dobry stan naszego zdrowia.

Tradycyjnie utrudnienia na drogach

Jednak warszawiacy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach w dniu wyjścia pielgrzymek z miasta.

- W naszym przypadku kolumna głośnych i radosnych pieszych w 18 grupach, czyli ok. 2000 osób, pilnowanych przez porządkowych przejdzie 6 sierpnia. Nie mogę obiecać, że w tym czasie w Warszawie będzie spokojnie, bądźmy nastawieni na małe koreczki - wyjaśnia Szafrańska z "17-stek".

Warszawskie pielgrzymki,

które wyruszają na Jasną Górę w sierpniu 2009

Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
6 - 15 sierpnia 2009 r., 250 km
Rozpoczyna się 6 sierpnia mszą św. przed kościołem OO. Paulinów o godz. 6.00.
Zgłoszenia i bliższe informacje: do 5 sierpnia - kościół i klasztor Paulinów, ul. Długa 3, tel. 022 635 62 52, 831 45 75.
http://www.wpp.paulini.pl/

298. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup 17-tych pod hasłem "Wybieram życie"
6 - 15 sierpnia 2009 r., 265 km
Rozpocznie się o godz. 6.00 poranną mszą św. w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Zapisy odbywają się od 1 do 5 sierpnia w kościele św. Anny w godz. 10.00 - 19.00.
http://www.17-ka.org.pl/

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
5 - 14 sierpnia 2009 r., 285 km
Pielgrzymi rozpoczynają drogę uczestnictwem we mszy św. 5 sierpnia o godz. 5.30 w kościele św. Anny, pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza. Zapisy w dniach: 1- 4 sierpnia w godz. 9.00 - 19.30, w kościele akademickim św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, tel. (022) 826 89 91.
http://www.wapm.waw.pl

Pielgrzymka na Rolkach
22 - 26 sierpnia 2009 r., 270 km
http://www.rolkowa.pl

XVII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych "Jesteśmy"
5 - 15 sierpnia 2009 r., 275 km
Pielgrzymka rozpoczyna się 5 sierpnia mszą św. odprawianą o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie. Zapisy: Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, w dniach: 1- 5 sierpnia, ul. Deotymy 41, tel./fax. 022 837 42 61.
http://www.ksnaw.pl/

Pielgrzymka Warszawska Praska Rodzin
5 sierpnia - 14 sierpnia 2009 r., 315 km
Msza św. 5 sierpnia o godz 7.00. w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej rozpoczyna wspólną wędrówkę do Częstochowy. Zapisy do 4 sierpnia w godz. 17.00 - 20.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w parafii Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72, tel. 022 613 83 75.
http://www.praska.org.pl

26. Warszawska Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła
16 - 26 sierpnia 2009 r., 300 km
Pielgrzymka rozpoczyna się mszą świętą o godz. 6.00 w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365. Zapisy: Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365, tel. 022 619 38 24, w dniach 13-15 sierpnia, w godz. 12.00 - 18.00. Informacje: Magdalena Brzezicka 503 650 426.
http://www.pielgrzymka.info.pl

Koszt każdej pielgrzymki od uczestnika wynosi od 80 do 150 zł. Dodatkowo należy zazwyczaj samemu zadbać o prowiant. Organizatorzy zapewniają ciężarówkę do przewożenia bagaży.


Zobacz również:
Ks. Boniecki: o świętach i Janie Pawle II [wywiad]
Kościół św. Krzyża w remoncie, ale otwarty
Rockowa Droga Krzyżowa
Warszawska Droga Krzyżowa 2009 [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto