Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty. Dwie strefy dla dzieci i ścieżka edukacyjna

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Otwarto plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka
Otwarto plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poinformował o otwarciu nowego placu zabaw w Parku Dolinka Służewiecka. Jak zapewniają urzędnicy, pełne zieleni miejsce rodzinnych spotkań, przybliży przyrodę dzieciom poprzez bezpośredni z nią kontakt i zabawę. Projekt od początku był krytykowany przez okolicznych mieszkańców. Domagali się oni odstąpienia od realizacji budowy placu i złożyli skargę na prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o otwarciu nowego placu zabaw w Parku Dolinka Służewiecka.

Otwarto plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka

Warszawa. Plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty. ...

Nowy, naturalny i pełen zieleni plac zabaw w Parku Dolinka Służewska już otwarty. Witamy pierwszych gości i życzymy udanej zabawy. Pełne zieleni miejsce rodzinnych spotkań, przybliży przyrodę dzieciom poprzez bezpośredni z nią kontakt i zabawę. Ważnym akcentem są tu edukacja ekologiczna i nawiązanie do historii tego terenu, czyli krajobrazu wsi Służew. Dzieci z pobliskich osiedli mogą z niego korzystać oraz czerpać inspirację podczas lekcji przyrody w terenie. Rodzice i osoby starsze pragnące odpocząć od wielkomiejskiego hałasu wśród drzew, również znajdą tu coś dla siebie - czytamy w specjalnym komunikacie.

Urzędnicy podkreślają, że plac zabaw pod względem formy i kolorystyki doskonale wpisuje się w pejzaż parku. Wyjaśniają, że miejsce ma charakter naturalny, nie znajdują się tam bowiem żadne sztuczne materiały i nawierzchnie, a wyposażenie oraz urządzenia zabawowe wykonane są z drewna.

Dwie strefy dla dzieci i ścieżka edukacyjna

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy informuje, że teren placu zabaw jest pełen zieleni. Posadzono tam tysiąc krzewów m.in. derenie, porzeczki, agrest, leszczyny i tawuły. Pojawiło się także ok. 1,3 tys. bylin, m.in. podgryczniki, złocienie, dzwonki, chabry, konwalie, jeżówki, bodziszki, rumianki, jasnoty, maki, bylice, malwy i niezapominajki. Na miejscu można podziwiać również jabłoń i śliwę, które zakwitną wiosną.

Plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka został podzielony na dwie strefy dla dzieci w różnym wieku: "W starym ogrodzie” oraz strefę sprawnościową, które zostały połączone ścieżką edukacyjną dedykowaną przyrodzie parku. Urzędnicy informują, że znajdują się tam tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci będą mogły poznać rodzime gatunki ptaków i drzew oraz dowiedzieć się, jaki jest czas trwania rozkładu poszczególnych odpadów. W obu strefach postawiono ławki, służące do odpoczynku po intensywnej zabawie.

  • Strefa "W starym ogrodzie” to część przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zlokalizowana jest w obrębie pozostałości dawnego sadu i nawiązuje do krajobrazu wsi Służew. Znajdują się w niej drewniane elementy, np. mini domek zabawowy, szałasy wiklinowe, urządzenia do zabawy piaskiem czy naturalne kłody i pniaki. Do dyspozycji dzieci są tam również huśtawki i hamaki.
  • Strefa "Sprawnościowa” jest przeznaczona jest głównie do wypoczynku czynnego dla dzieci w różnym wieku, szczególnie tych powyżej szóstego roku życia. Znajdują się w niej przede wszystkim urządzenia do zabaw zręcznościowych, np. "małpi gaj” zbudowany z połączonych belek i lin służących do wspinania, a także zjeżdżalnia, tunele, huśtawki i mostki.

Przypomnijmy, że plac zabaw stanowi zrealizowany przez Zarządu Zieleni m.st. Warszawy projekt z Budżetu Obywatelskiego pn. "Ogrody deszczowe i naturalne place zabaw na terenie m.st Warszawy, w tym plac zabaw w Parku Dolina Służewiecka” (nr.1325). Na projekt zagłosowało niemal 11 tys. mieszkańców stolicy.

Plac zabaw w ogniu krytyki

Plac zabaw w Parku Dolinka Służewiecka jest przedmiotem sporu pomiędzy okolicznymi mieszkańcami a Zarządem Zieleni niemalże od początku zaakceptowania planu jego budowy. Inwestycja powstająca w ramach budżetu obywatelskiego, której koszt szacowany jest na ponad milion złotych, ruszyła pomimo licznych protestów, odbywających się regularnie od ubiegłego roku.

Jak podkreślają przeciwnicy budowy placu, nikt nie konsultował z nimi pomysłu. Zdobyli oni ponad dwa tysiące podpisów przeciw inwestycji, jednak nie zrobiło to większego wrażenia na urzędnikach. Budowa z dnia na dzień posuwała się do przodu, a przedstawiciele lokalnej społeczności krytykowali jej kolejne kroki. Organizowano liczne manifestacje, w których brała udział m.in. radna Warszawy Monika Jazurelska.

Pomimo głośnego sprzeciwu, Dyrektorka-Koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Justyna Glusman podjęła decyzję o realizacji projektu. Wobec braku posłuchu u Prezydenta Warszawy i u wspomnianej pani Glusman, przedstawiciele lokalnej społeczności napisali skargę na te działania do rady miasta.

Rada Warszawy uznała skargę za słuszną w zakresie zaniedbania oraz nienależytego wykonania projektu z Budżetu Obywatelskiego. Zobowiązano Prezydenta do podjęcia czynności zmierzających do usunięcia nieprawidłowości w działaniu Zarządu Zieleni przez zapewnienie prawidłowej oceny i realizacji projektów zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto