Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa poważnie i na wesoło, czyli wspomnienia z wycieczki

Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
W poniedziałkowy poranek, grupa 45 gimnazjalistów z Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie udała się na wycieczkę. Celem wyprawy była Warszawa, a w programie - lekcja muzealna w pałacu w Wilanowie, Centrum Opatrzności Bożej i udział w nagraniu programu „The Voice of Poland”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w pałacu w Wilanowie, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Na sarmackim dworze”. Wyposażeni w bogato ilustrowane teczki edukacyjne z kartami zadań, przemierzaliśmy to niezwykłe miejsce, aby poznać króla Jana III i jego rodzinę, zwiedzić wnętrza królewskiej rezydencji, przymierzyć elementy staropolskiego stroju, a następnie zidentyfikować je na XVII-wiecznych portretach w wilanowskiej galerii. Dowiedzieliśmy się, że ziemiańskie upodobania króla sprawiły, że wzniósł on swoją wilanowską rezydencję, by – jak na prawdziwego Sarmatę przystało – cieszyć się urokami życia na wsi, odpoczywać w otoczeniu przyrody, doglądać prac związanych z uprawą roli i ogrodnictwem.
            Po wizycie w XVII-wiecznym barokowym pałacu, udaliśmy się do Centrum Opatrzności Bożej, nowoczesnej instytucji kultury, w której skład wchodzą: świątynia, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, centrum edukacyjno-kulturalne i Panteon Wielkich Polaków. Obecnie w Panteonie, nazywanym Wawelem Trzeciego Tysiąclecia.
Swoje miejsce spoczynku znalazły znane i cenione osoby, które swoimi działaniami wpisały się w historię Polski, m.in. tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem, ostatni prezydent na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, poeta ks. prałat - Jan Twardowski, pierwszy szef dyplomacji III RP - prof. Krzysztof Skubiszewski. Swoje miejsce w Panteonie Wielkich Polaków, znalazły także relikwie ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Jana Pawła II i św. Andrzeja Boboli. Świątynia, pomimo że jest ciągle w budowie, swoją monumentalną bryłą robi olbrzymie wrażenie.
            Kolejnym punktem wycieczki był udział w nagraniu programu „The Voice of Poland”. Pomimo, że przesłuchania w ciemno jeszcze trwają, my już wiemy, kto zwyciężył w kolejnym etapie tego największego muzycznego show w Polsce, a tym samym przybliżył do nagrody głównej, jaką jest kontrakt fonograficzny z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska, tytuł Najlepszego głosu w Polsce oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych.
Oczywiście śledzimy zmagania kandydatów w każdą sobotę na antenie TVP2, ale już inaczej spoglądamy na, można by rzec, zaprzyjaźnionych z nami trenerów (Justyna Steczkowska, Maria Sadowska, Marek Piekarczyk, Tomson i Baron). Jakby na to nie patrzeć, tych parę godzin wspólnie spędzonych z nimi w Centrum Produkcji Filmowo-Telewizyjnej ATM Studio w Warszawie podczas nagrania programu, daje nam takie prawo. Tym bardziej, że nasza grupa była wyjątkowa - głośna, tańcząca, roześmiana i bardzo kontaktowa.
Zauważyli to trenerzy, którzy wielokrotnie zwracali się do nas i pozdrawiali, szczególnie jeden z nich, Marek Piekarczyk, poczuł do nas wyraźny sentyment. Zostaliśmy obdarowani autografami artystów, mamy też mnóstwo zdjęć i jeszcze więcej wspomnień. Emocje na nagraniach są niesamowite. Bawią się i śpiewają wszyscy - uczestnicy, jurorzy oraz widownia, która żywiołowo reaguje na każdy występ. Pomimo, że wróciliśmy po północy, ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
Małgorzata Wysoczyńska

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto