Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa przyzna nagrody im. Kapuścińskiego

gonzo19
gonzo19
– Dzięki niemu polski reportaż był znany na całym świecie – mówi o mężu Alicja Kapuścińska. Sławny polski pisarz został patronem nowej nagrody za najlepszy reportaż literacki.

– To już druga nagroda literacka Warszawy. Jej patronem został człowiek, który był bardzo mocno związany z tym miastem – mówił na piątkowej konferencji w InfoQulturze Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent miasta.

Konkurs będzie światowy - jak sam Kapuściński

Konkurs na nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego organizuje warszawski ratusz i stołeczna redakcja „Gazety Wyborczej”. Nagroda ma mieć charakter międzynarodowy. Będzie przyznawana co roku autorowi najlepszego reportażu książkowego.

– Mój mąż na to zasłużył. On rozsławiał reportaż na cały świat, podnosił jego poziom – mówi MM-ce Alicja Kapuścińska, która została patronką honorową konkursu. Ryszard Kapuściński mieszkał w Warszawie przez blisko 60 lat. Zmarł trzy lat temu w wieku 74 lat, po rozległym zawale serca. Jego grób znajduje się na Powązkach.

Dzieła Kapuścińskiego, m.in. „Cesarz”, „Wojna Futbolowa” czy „Szachinszach”, były tłumaczone na kilkadziesiąt języków. Pisał także wiersze, pasjonował się fotografią.

Pisać tak dobrze, jak Kapuściński

Alicja Kapuścińska podpowiada dziennikarzom i pisarzom jak napisać dobry tekst: – Reportaże powinny pokazywać problem, mówić nie tylko o samym wydarzeniu, bez uzasadnienia, pokazania tła, ale powinny być podbudowane jak największą wiedzą o ludziach, czy danym kraju.

W jury, które będzie oceniać reportaże, znaleźli się m.in. Małgorzata Szejnert, dziennikarka i reportażystka, Anders Bodegård, tłumacz książek Kapuścińskiego oraz Maciej J. Drygas, reżyser filmowy i scenarzysta.

Oprócz dyplomu, autor najlepszego reportażu otrzyma 50 tys. zł i zdjęcie autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego. W przypadku, gdy zwycięży reportaż zagraniczny, nagrodę – 15 tys. zł – dostanie dodatkowo tłumacz.

W tym roku reportaże można zgłaszać do 8 lutego. Szczegóły dotyczące konkursu są dostępne na stronie Urzędu Miasta st. Warszawy.

Zobacz:
Regulamin konkursu
Regulamin pracy jury

Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego na Ochocie To nie jedyny sposób, w jaki Warszawa uhonoruje najsłynniejszego polskiego reportażystę. Na Ochocie trwa budowa specjalnej ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego. Przy polu Mokotowskim zostanie wyznaczonych 14 punktów, które będą przystankami na trasie, po której spacerował kiedyś reporter.

Na betonowych belkach rozmieszczonych wzdłuż ścieżki będzie można przeczytać cytaty pisarza. Belki będą umieszczone tak, by nikt po nich nie deptał. Na piątkowej konferencji władze Ochoty zapowiedziały, że ścieżka powstanie jeszcze w tym roku.

Konkurs dla uczniów

Warszawki ratusz ustanowił też coroczny konkurs inspirowany dziełami Ryszarda Kapuścińskiego dla szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku uczniowie mogą nadsyłać prace inspirowane reportażem „Wojna Futbolowa”. Mogą to być zarówno teksty, jak i filmy, słuchowiska, piosenki, happeningi, relacje, itp. Autorzy trzech najlepszych prac dostaną od miasta laptopy.

Prace można składać do 26 kwietnia drogą elektroniczną: [email protected], lub przynieść do Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4. Do pracy trzeba dołączyć kartę zgłoszeniową.

Szczegóły dotyczące konkursu dla uczniów dostępna są na stronie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.


Zobacz również:
Spacer ścieżką Ryszarda Kapuścińskiego
Pole Mokotowskie oczami Kapuścińskiego
Więcej Kapuścińskiego na Ochocie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto