18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Singera. Stolica wybrzmi żydowską muzyką już po raz jedenasty

Karolina Kowalska
Warszawa Singera po raz jedenasty w sierpniu.
Warszawa Singera po raz jedenasty w sierpniu. materiały prasowe
Już po raz jedenasty w dniach 23-31 sierpnia 2014 odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Na Plac Grzybowski oraz ulicę Próżną już po raz kolejny powróci przedwojenny klimat stolicy. Świetna muzyka i wyjątkowe spektakle teatralne to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Warszawa Singera. Stolica wybrzmi żydowską muzyką już po raz jedenasty

Za sprawą festiwalu Warszawa Singera od lat na Plac Grzybowski oraz ulicę Próżną powraca przedwojenny klimat stolicy, rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, instalacje artystyczne i koszerna kuchnia.

Pomysłodawczynią i dyrektorem Warszawy Singera jest Gołda Tencer - prezeska Fundacji Shalom, aktorka i reżyserka Teatru Żydowskiego.

Po raz kolejny Warszawa Singera zagości także na warszawskiej Pradze i Muranowie.

Jak mówią organizatorzy Warszawy Singera - trudno polecić jedno wydarzenie, które będzie miało miejsce w czasie festiwalu. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi - najbardziej charakterystycznymi dla Warszawy Singera - planowanych jest około 200 dodatkowych wydarzeń, w tym wystawy, wykłady, warsztaty dla dzieci i
dorosłych, spotkania literackie i pokazy filmowe.

Jednak Festiwal Warszawa Singera to przede wszystkim muzyka. 23 sierpnia na Placu Grzybowskim rozlegnie się śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, chasydzka, klasyczna oraz współczesna muzyka żydowska, prezentująca aktualne doświadczenia muzyków tworzących szeroko pojętą scenę jazzową, improwizowaną, a nawet avant-popową, wchodzącą w niezwykły dialog z tradycyjnymi melodiami.

Festiwal Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń kultury żydowskiej w Europie, na który
przyjeżdżają najwybitniejsi muzycy i artyści z całego świata.

Podczas tegorocznej Warszawy Singera, po raz pierwszy rusza projekt SINGER’S JEWISH JAZZ FESTIWAL, w ramach którego usłyszymy gwiazdy izraelskiej sceny jazzowej - Daniela Zamira i Harolada Rubina. Wystąpi także pianista Kuba Stankiewicza, który przypomni festiwalowej publiczności utwory wybitnego kompozytora Victora Younga.

Natomiast trębacz, jazzman i klezmer Frank London w duecie z jednym z najwybitniejszych światowych kantorów Yakkovem Lemmerem, przedstawi nowatorski projekt łączący muzykę klezmerską z kantoralną.

Jak co roku podczas Warszawy Singera na szczególną uwagę zasługują koncerty w Synagodze im. Nożyków na ul.
Twardej. W tym roku zaproszenie Fundacji Shalom, przyjęła światowa czołówka kantorów młodego pokolenia, m.in. Elazar Vinograd, Avreymi Kirshnboum i Moshe Fishel z towarzyszeniem chóru z Izraela The Jerusalem Cantors Choir.

Od kilku lat w Festiwalu Warszawa Singera uczestniczą także polscy artyści, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji w Kościele Wszystkich Świętych ze specjalnie przygotowanym repertuarem wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa.

Podczas Warszawu Singera nie zabraknie także cieszących się największym zainteresowaniem koncertów plenerowych na Placu Grzybowskim. W czasie „Nocy Klezmerów” usłyszymy m.in. Alana Berna wraz z zespołem. W skład zespołu wchodzą Alan Bern, Paul Brody, Mark Kovnatskiy, Martin Lillich, Sveta Kundish, Fabian Schnedler, Lorin Sklamberg. Muzycy wystąpią również dzień wcześniej, na scenie Teatru Żydowskiego i zaprezentują swój najnowszy projekt „Semer Label Reloaded”.

Podczas „Nocy Klezmerów” wystąpi również Trio Yas w składzie: Christian Dawid, Sanne Möricke, Guy Schalom.

Niekwestionowaną gwiazdą koncertu finałowego na Placu Grzybowskim będzie światowej sławy kontratenor Dawid D’or, nazywany wielkim głosem Izraela ze względu na 4-oktawową skalę. Ma na swoim koncie 10 platynowych płyt.

Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny. Zobaczymy monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę „Planety Robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohat.

Widzowie będą również mieli okazję obejrzeć przedstawienie dla dzieci i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie opowiadań I. B. Singera, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.

W piątkowy wieczór organizatorzy zapraszają na ulicę Próżną, aby wspólnie powitać szabat. W trakcie Szabat Szalom zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guiness’a w ilości osób zasiadających do wspólnego stołu.

Zobacz także: 25 lat wolności. Co się dzieje w stolicy?

W ramach cyklu „Mistrzowie czytają Singera” atrakcją będzie interpretacja twórczości Singera przez wielkich polskich aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Treli i Włodzimierza Pressa.

Co roku Festiwal Warszawa Singera przyciąga ponad 35 tys. widzów w różnym wieku i z różnych środowisk, którzy przybywają na Plac Grzybowski, aby cofnąć się w czasie śladami Singera i rozsmakować się w kulturze jidysz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto