Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

11 listopada 2023 w Warszawie. Co robić w Święto Niepodległości? Oto najważniejsze wydarzenia w stolicy

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
11 listopada 2023. W Święto Niepodległości w Warszawie zaplanowanych jest mnóstwo uroczystości i imprez. Sprawdziliśmy, co będzie działo się w najbliższą sobotę w stolicy. W 105. rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się m.in. marszów, biegów, happeningów, wystaw, pikników historycznych oraz koncertów. Co robić w Święto Niepodległości w Warszawie? Szczegóły w artykule.

Spis treści

11 listopada w Warszawie, 2023. Nadchodzące wydarzenia

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Tego dnia w Warszawie odbywa się wiele wydarzeń. Jak spędzić ten dzień w stolicy?

11 listopada, jak co roku, główne obchody w Warszawie będą miały miejsce na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wezmą udział najwyższe władze państwowe, odbędzie się też uroczysta zmiana warty.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2023

11 listopada 2023, już po raz szósty, Biuro „Niepodległa” zaprasza na atrakcje Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano koncerty, parady, warsztaty taneczne oraz atrakcje dla dzieci.

O godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Od 13:00 wystartują sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od 14:00 scena na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp na wydarzenia jest darmowy.

Na scenie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 od godz. 14.00 będzie można usłyszeć: duet Karaś/Rogucki, Sarę James, Baranovskiego oraz Kamila Bednarka.

Natomiast pod adresem Krakowskie Przedmieście 15/17 cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie nauki tradycyjnych tańców! Start o godzinie 13:00.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (Krakowskie Przedmieście 5), na Scenie dla Dzieci, 11 listopada pojawią się Groźne Smoki oraz Dzielni Rycerze i Księżniczki.

W Święto Niepodległości, 11 listopada w Warszawie zaplanowanych jest wiele wydarzeń.

11 listopada 2023 w Warszawie. Co robić w Święto Niepodległo...

Marsz Niepodległości 2023, Warszawa

Marsz Niepodległości, czyli cykliczne wydarzenie odbywające się 11 listopada, po raz kolejny przejdzie ulicami Warszawy. Wydarzenie, jak co roku, rozpocznie się o godz. 14.00 na rondzie im. Romana Dmowskiego. Trasa przemarszu będzie wiodła przez al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu), ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca, następnie uczestnicy dotrą na błonia Stadionu Narodowego.

Tegoroczne hasło Marszu Niepodległości brzmi: "Jeszcze Polska nie zginęła".

11 listopada 2023 w Warszawie
W Święto Niepodległości, 11 listopada w Warszawie zaplanowanych jest wiele wydarzeń. Szymon Starnawski

Bieg Niepodległości 2023

11 listopada o godz. 11.11 wystartuje jeden z największych biegów w całej Polsce, który jest również świetną formą upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Biegacze w białych lub czerwonych koszulkach uczczą Święto Niepodległości.

Uczestnicy pokonają dobrze znaną, szybką trasę ze startem i metą w Al. Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki. Nawrotka – na wysokości ul. Rakowieckiej.

11 listopada w Warszawie odbędzie się także XXVI Bieg Niepodległości – Białołęka. Pierwszy bieg wystartuje o godz. 12:00 w pobliżu klubu “Dziki Zakątek”, przy ul. Chlubnej 1A w Warszawie, gdzie obok będzie znajdować się start i meta.

11 listopada 2023 w Warszawie
W Święto Niepodległości, 11 listopada w Warszawie zaplanowanych jest wiele wydarzeń. Szymon Starnawski

Śpiewanki niepodległościowe z Ferajną z Hoovera

Ferajna z Hoovera to grupa znajomych, która spontanicznie połączyła swoje muzyczne talenty, by oddać hołd warszawskim powstańcom. Ciepły odbiór publiczności na ich występy sprawił, że grają do dziś przybliżając słuchaczom piosenki powstańcze, okupacyjne, a także utwory patriotyczne czy legionowe. Okrzyknęli się Ferajną z Hoovera, gdyż to właśnie na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu można spotkać ich w najważniejsze rocznice.

11 listopada o 10.30 będzie ich można spotkać i wspólnie z nimi pośpiewać pieśni i piosenki patriotyczne w ogródku pawilonu Niepodległa w Łazienkach w Warszawie.

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego przyłącza się do obchodów Święta Niepodległości. W najbliższą sobotę będzie można zobaczyć unikatowe zbiory muzealne na wystawie inauguracyjnej „1000 lat Chwały Oręża Polskiego” - 3200 eksponatów. Działać będzie wirtualna strzelnica laserowa - broń krótka i długa. Muzeum zaprasza również na Spotkania z Zabytkami - ciekawostki na temat najcenniejszych i najciekawszych eksponatów opowiadane przez kustoszy. Oprócz tego będzie prezentacja sprzętu wojskowego.

Z wydarzeń będzie można skorzystać 11 listopada w godz. 11 – 18. Wstęp jest bezpłatny.

105 latawców nad Kopą Cwila w Warszawie

105 latawców na szczycie Kopy Cwila pojawi się na 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To będzie piękne widowisko! Dokładnie w południe na Kopie Cwila wypuszczonych zostanie 105 latawców w biało-czerwonych barwach. Towarzyszyć temu będzie odśpiewanie hymnu Polski.

W trakcie wydarzenia, w godz. 10.00-13.00, odbędą się także warsztaty tworzenia latawców w narodowych barwach oraz niepodległościowych kotylionów.

Wydarzenie jest darmowe.

11 listopada na Pradze w Warszawie

Parada historyczna i piknik w klimacie XX-wiecznym na placu Hallera. Parada wyruszy o godz. 12 z placu Weteranów 1863 r. i przejdzie aż do placu Hallera, gdzie na mieszkańców czekać będzie piknik historyczny w klimacie XX-wiecznym. Jak co roku będzie można zobaczyć repliki broni czy samochody wojskowe. Bedzie też okazja do wykonania własnoręcznie biało-czerwonej opaski, którą wykorzystacie podczas uroczystości patriotycznych.

Impreza rozpocznie się o godz. 12.00 na placu Hallera w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto