Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: te dzielnice omijamy

Redakcja
Agencja Metrohouse & Partnerzy już po raz trzeci opublikowała wyniki ankiety prowadzonej wśród agentów na temat stołecznych dzielnic, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania. Czołówka pozostaje bez większych zmian.

III edycja Antyrankingu Lokalizacji organizowanego przez Metrohouse nie przynosi zaskakujących zmian. Piątka omijanych przez kupujących w poszukiwaniach dzielnic kształtuje się podobnie jak przed rokiem. Zwiększyła się jednak grupa lokalizacji, w których klienci chętnie kupiliby mieszkanie. Deklaracje klientów nie są zbieżne z późniejszymi transakcjami, które jak się okazuje występują często także w lokalizacjach początkowo odrzucanych przez klientów.

Białołęka i Rembertów – za daleko od centrum
W dalszym ciągu palmę pierwszeństwa w Antyrankingu Lokalizacji w stolicy dzierży Białołęka. Tym razem pozycję nr 1 okupuje wraz z Rembertowem. W tym roku 74 proc. ankietowanych agentów potwierdza, że klienci nie są zainteresowani poszukiwaniem mieszkania w tej dzielnicy. Na pocieszenie dla włodarzy dzielnicy w stosunku do zeszłego roku odsetek negatywnych odpowiedzi spadł o 12 pkt. proc. Mimo oddania do użytku nowego mostu doradcy nadal twierdzą, że główną przyczyną braku zainteresowania zamieszkiwaniem na Białołęce jest odległość od centrum Warszawy. Nowa przeprawa przez Wisłę i skrócenie czasu dojazdu do innych dzielnic na razie nie zmieniły podejścia do tego rejonu Warszawy. Nadal pozycjonujemy Białołękę jako odległe peryferia. W ankiecie nie wyodrębniono jednak samego Tarchomina, który jest głównym beneficjentem otwarcia nowego mostu. Tu sytuacja komunikacyjna jest znacznie lepsza niż na tzw. „Zielonej Białołęce”. Mimo, że klienci zastrzegają, że nie kupią tu mieszkania aż 12 proc. transakcji dokonanych przez Metrohouse w tym roku dotyczy mieszkań sprzedanych w tej dzielnicy. To drugi wynik po Mokotowie (14 proc.).

Zobacz: Ostatnia szansa na dopłatę Rodzina na swoim

Wraz z Białołęką pierwsze miejsce ex aequo zajmuje Rembertów. W pierwszej piątce najczęściej odrzucanych dzielnic znajdują się jeszcze sąsiednie: Wesoła (56 proc. odrzuceń) i Wawer (43 proc.). O ile w przypadku rynku domów dzielnice te znajdują się w czołówce zapytań, to przeciętny nabywca mieszkania nie kojarzy ich z lokalizacjami o rozwiniętym rynku budynków wielorodzinnych. Łącznie w tych trzech dzielnicach odsetek transakcji mieszkaniowych w Metrohouse na rynku wtórnym wynosi zaledwie 2 proc.

W stawce dzielnic najrzadziej preferowanych przez nabywców mieszkań znalazła się jeszcze Praga Północ (3 miejsce, 70 proc. odrzuceń). Dzielnica pnie się w górę w niechlubnym rankingu. Jeszcze rok temu odsetek odrzuceń wynosił 52 proc. co dało Pradze Północ piąte miejsce. Promocja dzielnicy przy okazji EURO 2012, budowa metra oraz plany zagospodarowania Portu Praskiego nie wpłynęły na zmianę wizerunku w oczach kupujących mieszkania. Wygrywają stereotypy – niski poziom bezpieczeństwa, niski standard lokali. Jednak Praga Północ nie wypada źle w kontekście liczby transakcji. W okresie I-VII 2012 r. liczba sprzedanych tam mieszkań jest porównywalna do liczby transakcji w takich dzielnicach jak Bemowo, Śródmieście i Ursynów.

Dzielnice marzeń
W tegorocznym zestawieniu aż 7 dzielnic nie uzyskało żadnego wskazania doradców Metrohouse, co oznacza, że ich klienci nie zgłaszają tych lokalizacji jako miejsc, w których absolutnie nie będą chcieli mieszkać. W 2011 r. jedynie trzy dzielnice uzyskały tak satysfakcjonujący wynik (Żoliborz, Wola i Mokotów). W tym roku stawkę najbardziej pożądanych dzielnic uzupełniły Ochota, Ursynów, Bielany i Śródmieście. Dzielnicą, która najbardziej zyskała w oczach nabywców mieszkań są Bielany, którym jeszcze rok temu daleko było od znalezienia się w gronie najbardziej pożądanych dzielnic z wynikiem 17 proc. odrzuceń.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto