Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: trwa Kongres Praw Obywatelskich

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Czy znamy swoje prawa? Ile z nich to fikcyjne zapiski, nie mające odzwierciedlenia w praktyce? O problemach prawnych rozmawiają uczestnicy Kongresu Praw Obywatelskich.

Kongres Praw Obywatelskich rozpoczął się w czwartek (25 marca) i potrwa do soboty (27 marca). Powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych zajmujących się problemami związanymi z respektowaniem praw obywatelskich i budową społeczeństwa obywatelskiego.

Debaty, wystąpienia, projekcje filmów w ramach trzydniowego wydarzenia mają poruszać problemy praw obywatelskich, wyborów samorządowych, ordynacji wyborczej, edukacji, informacji publicznej czy reprezentacji.

Organizacje, które uczestniczą w kongresie, występują w imieniu obywateli, wskazują, które z ich praw są fikcyjne i jakie przepisy powinny je zastąpić. Zaplanowane dyskusje poruszą praktycznie każdy ważny dla pewnych grup społecznych temat.

- Na wszystkie wydarzenia w ramach Kongresu jest wstęp wolny. Kino jest duże i pomieści wszystkich zainteresowanych - zachęca Piotr Frączak i zaprasza: - Każdego dnia o godz. 18.30 odbędą się krótkie prezentacje konkretnych problemów. Myślę, że każdy znajdzie tu dla siebie temat ciekawy i nieznany. O 20.00 zapraszamy na projekcje filmów dokumentalnych.

W czwartek intrygująco zapowiadają się tematy: "Parytety - realna szansa na zwiększenie obecności kobiet w polityce", "Dlaczego fundacje korporacyjne nie powinny zbierać 1%?" czy "25 marca dniem niepodległości Białorusi. Ale jakiej Białorusi i jakiej niepodległości?". Jutro w ramach krótkich wykładów dowiemy "Dlaczego nasze miasta są takie paskudne?" oraz "Jak możemy pomagać Tybetańczykom".

Na sobotę, kończącą Kongres, zaplanowano między innymi kontynuację debaty osób pracujących w Internecie i przedstawicieli organizacji pozarządowych z premierem Donaldem Tuskiem o spisie stron zakazanych. - Sytuacja nie jest do końca pewna. Kancelaria prezesa rady ministrów przyjęła zaproszenia, ale nie dostaliśmy wciąż informacji, kto zjawi się na debacie z internautami - premier, czy inny członek rządu - mówi nam Frączak. - Jak nie zjawi się nikt, organizacje i tak wygłoszą, nagrają i wstawią do Internetu swoje postulaty i propozycje.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto