Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa w rękach kobiet z PO

Patrycja Śledziewska
Ewa Malinowska-Grupińska z PO została wczoraj wybrana na przewodniczącą Rady Warszawy. Decyzja radnych była jednomyślna, tym bardziej że Malinowska-Grupińska pełniła tę funkcję już w poprzedniej kadencji samorządu. W tajnym głosowaniu poparło ją aż 58 z 60 radnych.

- Od państwa zależy, czy będziecie przychodzić do mnie z pomysłami, problemami i pytaniami. Bardzo namawiam, żebyśmy współpracowali w samorządzie - powiedziała po ogłoszeniu wyniku głosowania. Przewodnicząca ma 54 lata, trzy córki i jest mężatką. Absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego swoją pierwszą pracę podjęła w miesięczniku "Fantastyka". Potem pracowała w w wydawnictwie "Prószyński i S-ka", m.in. jako dyrektor zarządzający i wiceprezes. W latach 2003-2006 piastowała urząd Prezesa Polskiej Izby Książki. Przetłumaczyła z angielskiego 20 pozycji naukowo-technicznych.

W kolejnej części pierwszej sesji rady miasta na stanowisko prezydenta miasta zaprzysiężona zostanie Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wybory do Rady Warszawy wygrała Platforma Obywatelska, która objęła 33 z 60 mandatów. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli 17 mandatów, a z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej do rady weszło 10 radnych. Taki rozkład mandatów oznacza, że PO będzie rządzić stolicą samodzielnie.

Z list PO do rady miasta dostali się m.in.: aktorka Anna Nehrebecka, znana m.in. z seriali "Złotopolscy" i "Plebania", a także z "Ziemi obiecanej" oraz "Nocy i dni", b. przewodniczący klubu PO w radzie Jarosław Szostakowski oraz dotychczasowy burmistrz dzielnicy Bielany Zbigniew Dubiel.

Z ramienia PiS radnymi zostali m.in. b. generalny inspektor ochrony danych osobowych Michał Serzycki, przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak - brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej, oraz były wiceszef Centralnego Biura Antykorupcyjnego i były wiceszef stołecznej straży miejskiej w czasach warszawskiej prezydentury Lecha Kaczyńskiego Maciej Wąsik.

Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej radnymi zostali m.in.: obecny wiceburmistrz dzielnicy Śródmieście Marcin Rzońca; działacz na rzecz środowisk LGBT Krystian Legierski (Zieloni 2004) oraz jeden z najbardziej aktywnych radnych Andrzej Golimont. Wśród zwycięskich radnych lewicy jest też Alicja Tysiąc, a także Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska - wdowa po wicemarszałku Jerzym Szmajdzińskim, który w kwietniu zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

(PAP)

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto