Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa walczy z "kopciuchami" zbyt wolno. Eksperci biją na alarm

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Piotr Krzyżanowski
"'Kopciuchy' to poważny problem, wpływający na zdrowie i na naszą jakość życia. Każdego roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń w powietrzu przedwcześnie umiera 45 tys. osób" – alarmuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Mieszkańcy Warszawy jeszcze do końca przyszłego roku mogą zlikwidować przestarzałe piece otrzymując na ten cel nawet do 90 proc. dotacji od miasta. Aby zachęcić warszawiaków do wymiany systemu grzewczego wystartowała właśnie miejska kampania.

"Czas pokonać smoga!" – to hasło tegorocznej kampanii władz Warszawy, która nakłania do likwidacji "kopciuchów", czyli przestarzałych pieców lub kotłów, które zatruwają powietrze w mieście.

Warszawa. 15 tys. "kopciuchów" czeka na wymianę

- Na terenie samej tylko Warszawy szacuje się, że pozostało 15 tys. "kopciuchów". Taki jeden kocioł emituje nawet 40-60 ton pyłów rocznie. Już jeden kilogram pyłów rozpylona w powietrzu to koszmarna ilość – mówi w rozmowie z nami Piotr Siergiej rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego. – Przykładem może być tu dzielnica Wawer, gdzie jest sporo domów jednorodzinnych i około 3 tys. starych pieców. W zlokalizowanej tam stacji pomiarowej można zobaczyć, jak mocno powietrze w tej okolicy odbiega od norm – dodaje.

Miejski program dofinansowań na likwidację tzw. kopciuchów w obecnej formie wystartował w 2019 roku. W ubiegłym roku dotacje ze strony stolicy wyniosły przeszło 15 mln zł. Jak informuje nasz rozmówca Piotr Siergiej, z roku na rok rośnie liczba składanych wniosków o dofinansowanie, jednak to w dalszym ciągu jest mało.

- W zeszłym roku w Warszawie wpłynęło dwa tysiące wniosków o dofinansowanie wymiany "kopciucha". To duży postęp w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy o dotację starało się zaledwie kilkaset osób – wskazuje rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Mieszkańcy, albo lekceważą tę kwestię, albo informacje, dotyczące dotacji, są słabo rozpowszechniane i nie docierają do wielu osób.

Nasz rozmówca dodaje, że w stolicy dofinansowanie na wymianę pieca czy kotła jest najwyższe w całej Polsce.

Warszawa. "'Kopciuchy' przyczyną wielu przedwczesnych zgonów"

- "Kopciuchy" to poważny problem, wpływający na zdrowie i na naszą jakość życia. Każdego roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń w powietrzu przedwcześnie umiera 45 tys. osób. Zła jakość powietrza przekłada się na pogarszanie stanu zdrowia, zawały, udary czy choroby układu oddechowego – ostrzega Piotr Siergiej. – Ponadto w czasie pandemii w związku z zanieczyszczeniem powietrza rośnie śmiertelność na Covid-19. W Polsce powoduje to o 28 proc. więcej zgonów.

Jak podaje Urząd Miasta, w latach 2018-2020 w Warszawie usunięto w sumie 1200 przestarzałych pieców i kotłów w lokalach komunalnych. Natomiast z danych stowarzyszenia Warszawy Bez Smogu wynika, że od początku tego roku do 1 czerwca w Warszawie ubyło zaledwie 61 "kopciuchów". Do usunięcia blisko 15 tys. pieców pozostało zaledwie 18 miesięcy.

Warszawa. Jak wymienić piec?

Z warszawskiego programu dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne. Stołeczny ratusz alarmuje, że jeszcze tylko w tym roku wysokość dofinansowania na wymianę starego pieca może wynieść nawet do 90 proc. poniesionych kosztów.

- W przyszłym roku wysokość dopłaty spadnie do 70 proc. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie uzyskać wsparcie ze strony miasta na likwidację "kopciucha". Od 2023 r. korzystanie z takiej formy ogrzewania będzie zabronione, a ewentualną wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni – wyjaśnia Monika Beuth-Lutyk rzeczniczka Urzędu Miasta.

Wnioski o dofinansowanie w wersji papierowej należy dostarczyć do dowolnego urzędu dzielnicy lub wysyłać pocztą. Więcej szczegółów dotyczących programu można uzyskać na stronie: www.um.warszawa.pl/kopciuchy lub pod numerem infolinii: (22) 325 96 06.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto