Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie Stawy Brustmana w nowej odsłonie. Piękne miejsce z ponad 200-letnią historią stało się bardziej naturalne

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Stawy Brustmana w Warszawie przeszły modernizację.
Stawy Brustmana w Warszawie przeszły modernizację. Aleksy Witwicki
Stawy Brustmana w Warszawie to wyjątkowo uroczy zakątek, perełka tej dzielnicy. Teraz miejsce, które powstało ponad 200 lat temu, przeszło modernizację. Zarząd Zieleni pochwalił się efektami prac. Co się zmieniło?

Stawy Brustmana zlokalizowane są po lewej stronie Wisły, w warszawskiej dzielnicy Bielany, w pobliżu ulic: Sándora Petőfiego, Lwa Tołstoja, Honoriusza Balzaka, Williama Szekspira i Wolumen.

Stawy Brustmana w Warszawie. Malownicze miejsce na spacer

Stawy Brustmana to perełka warszawskich Bielan. Jest to zielona przestrzeń, gdzie znajdują się dwa akweny wodne, które przyciągają spacerowiczów z całej stolicy o każdej porze roku.

To miejsce powstało ponad 200 lat temu, prawdopodobnie około roku 1820, po przejęciu w 1819 tego terenu przez Instytut Agronomiczny w Marymoncie. Wcześniej był to obszar podmokły i stanowił część gruntów należących do dworu hrabiego Podoskiego i folwarku założonego w 1777 roku.

Nazwa stawów wywodzi się od jednego z poprzednich właścicieli okolicznych terenów. Dziś Stawy Brustmana zapewniają ciszę, odpoczynek od hałaśliwego miasta i piękne, naturalne widoki.

Stawy Brustmana w Warszawie przeszły modernizację.

Warszawskie Stawy Brustmana w nowej odsłonie. Piękne miejsce...

Rewitalizacja Stawów Brustmana

Teraz teren ten przeszedł prawdziwą metamorfozę.

„Zakończyliśmy prace renaturyzacyjne na Stawach Brustmana na Bielanach w ramach projektu unijnego „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” (Szuwar Warszawski)” – przekazał w ostatnich dniach Zarząd Zieleni, tłumacząc, że Stawy Brustmana stanowią istotny element stołecznego ekosystemu oraz jedno z najważniejszych pierzowisk dla ptaków wodnych w tej części miasta.

Jak wyjaśnił Zarząd Zieleni, stawy te w okresie zimowym stanowią miejsce koncentracji ptaków blaszkodziobych i mew, których liczebność przekracza czasami kilkaset osobników. Zatem miejsce posiada spory potencjał przyrodniczy – korzystają z nich liczni przedstawiciele okolicznej fauny – głownie ptaki, owady, ryby, a także płazy, choć na przestrzeni lat liczba płazów sukcesywnie spadała.

„Niestety, staw wschodni i kanałek łączący stawy posiadały do tej pory mocno przekształcony przez człowieka charakter. Wysokie ścianki PCV oraz betonowe umocnienia na brzegach zbiorników utrudniały mniejszym zwierzętom swobodną wędrówkę w obrębie strefy brzegowej. Główną ideą projektu „SzuwarWarszawski” było jak najlepsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego stawów oraz poprawa warunków bytowych zwierząt na ich terenie” – podali stołeczni ogrodnicy.

Dzięki modernizacji teren odzyskał naturalny charakter.

Remont wschodniego stawu

W ramach remontu część brzegu stawu została złagodzona. Sztuczne pionowe ściany i betonowe umocnienia zostały zastąpione stabilizującymi brzegi matami roślinnymi, które umożliwiają rozwój stref szuwarowych i roślinności przybrzeżnej.

„Skarpy zostały zabezpieczone w taki sposób, żeby tworzyć krajobraz zbliżony do naturalnych zbiorników wodnych i tym samym poprawić warunki bytowania płazów, ptaków wodnych i ryb. Przy brzegach stawu powstały trzy płycizny z łagodnym zejściem do wody obsadzone roślinnością szuwarową, sprzyjające okolicznej faunie – głównie ptakom i płazom” – wskazał Zarząd Zieleni.

Remont kanału

Przebudowę przeszedł także kanał łączący staw zachodni z wschodnim. Zmienił się kształt i forma kanału, obecnie bardziej nawiązuje do naturalnego cieku. Robotnicy usunęli też betonowe umocnienia i przycięli ściankę z PCV.

Remont pomostu przy stawie wschodnim

Zmiany dotyczą też pomostu przy stawie wschodnim. Zachowany został jego kształt.

„Wymieniliśmy elementy konstrukcji, takie jak słupy, belki, deski pokładu i barierki. Dzięki tym pracom mieszkańcy znów mogą bezpiecznie z niego korzystać” – zapewnia Zarząd Zieleni.

Pojawiła się tam też nowa roślinność, takie jak byliny czy rośliny szuwarowe. Odtworzone zostały również chodniki biegnące wzdłuż kanałku do pomostu na stawie wschodnim.

Inwestycja została zrealizowana w ramach unijnego projektu „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” (SzuwarWarszawski).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto