Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie ZOO apeluje: "ZOOstaw NIE dokarmiaj". Przysmak dla ludzi, dla zwierząt może okazać się śmiertelny

Redakcja
Przez całe lato trwa kampania edukacyjna Warszawskiego Zoo dotycząca respektowania zakazu dokarmiania zwierząt. Po mediach społecznościowych krąży film ukazujący dlaczego nie wolno dawać jedzenia zwierzętom. Ogrody zoologiczne od lat mierzą się z problemem dokarmiania mieszkańców placówki przez odwiedzających. "To, co ludziom wydaje się przysmakiem, u zwierząt może wywołać poważne problemy zdrowotne, a nawet doprowadzić do ich śmierci" – apeluje zoo.

- "Wiesz co mi dali? Żelki. I to kwaśne! Teraz mnie skręca w środku…
- Ty ośle! Przecież jesteś na diecie i to całe życie!
- Jak ludzie dają… to jem. Nigdy nie myślałem, że chcą zrobić mi krzywdę" – taki dialog pojawia się na nagraniu, które pojawiło się na Facebooku Warszawskiego Zoo.

ZOO w Warszawie. Tak wygląda stołeczne safari. Niesamowite z...

"Nie tylko niezdrowy i nieodpowiedni pokarm (żelki, chipsy, gofry) szkodzi zwierzętom. Także ten odpowiedni (jabłka, marchewki), podawany w nadmiarze i poza kontrolą, może mieć bardzo negatywny wpływ na kondycję zwierząt. Zwierzęta, podobnie jak niektórzy ludzie, są łakomczuchami i nie zawsze potrafią zachować umiar, zwłaszcza, gdy jedzonko samo wpada na wybieg, niemalże prosto pod nos" – apelują pracownicy stołecznej placówki.

Warszawskie Zoo: "ZOOstaw NIE dokarmiaj" – słów kilka o kampanii

Kampania #ZOOstawNIEdokarmiaj ma na celu zwiększenie świadomości jak szkodliwe jest wrzucanie na wybiegi zwierząt jedzenia. Dokarmianie zwierząt przez zwiedzających sprawia, że podopieczni ogrodu zoologicznego chorują i cierpią. Dlatego, aby lepiej dotrzeć do mieszkańców stolicy z przekazem bohaterami kampanii, którzy przemówili, stali się sami mieszkańcy zoo, np. ara zielonoskrzydła Verda, kapucynka Ginger, słonica Buba, żubrzyca Pogódka, goryl Azizi, flaming Pinky czy niedźwiedź polarny Gregor.

Specjaliści z placówki wskazują, że zwierzęta w ogrodach zoologicznych mają specjalistyczną, zbilansowaną dietę, która jest przygotowywana przez dział Żywienia Zwierząt we współpracy z opiekunami. Wszelkie odstępstwa od zaplanowanego żywienia wywierają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia i kondycję zwierząt.

Warszawskie Zoo już od 2019 roku opowiada różne historie zwierząt związane z ich dokarmianiem i edukuje zwiedzających w zakresie prawidłowego żywienia. W każdy piątek w mediach społecznościowych instytucji można zapoznać się z kolejną, autentyczną historią któregoś z mieszkańców placówki na Pradze, który borykał się z problemami związanymi z dokarmianiem. Ponadto we wtorki zoo publikuje posty o niebezpieczeństwach i często tragicznych skutkach bezmyślnych zachowań ludzi, którzy mimo apeli, wrzucają na wybieg jedzenie.

Akcję promuje także stołeczny ratusz, który przekazał, że kapanii #ZOOstawNIEdokarmiaj towarzyszą dodatkowe aktywności, takie jak: rodzinna gra terenowa na terenie zoo, wystawa w alei głównej, konkursy i zabawy z nagrodami oraz spotkania ze zwierzętami i ich opiekunami.

Przypomnijmy, ze zakaz dokarmiania jest jednym z podstawowych punktów regulaminu zwiedzania zoo, powszechnie ogłaszanym na terenie ogrodu.

Urząd Miasta st. Warszawy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto