Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziki w Warszawie. Ponad 1,4 tys. zgłoszeń w 2023 roku. Miasto wciąż wstrzymuje się z decyzją o odłowie

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Dziki widziane na przejściu dla pieszych na Białołęce
Dziki widziane na przejściu dla pieszych na Białołęce Czytelnik Paweł
Białołęka, Bielany, Wawer - w tych trzech dzielnicach Warszawy wpłynęło najwięcej zgłoszeń dotyczących dzików, które postanowiły opuścić swoje naturalne środowisko i wybrać się na wycieczkę po stołecznych ulicach. Zwierzęta widywane są m.in. na placach zabaw i w parkach, a także...na przejściach dla pieszych. Ratusz informuje, że cały czas prowadzi intensywne działania mające na celu ograniczenie obecności dzików w mieście. Jak dotąd nie podjął jednak decyzji o odłowie.

Warszawa boryka się z poważnym problemem w postaci dzików, które coraz częściej opuszczają podmiejskie lasy, udając się na wycieczki po stołecznych dzielnicach. Zwierzęta pojawią się w miejscach dla nich nietypowych, takich jak m.in. osiedla, parki miejskie czy place zabaw. Widywane są także na przejściach dla pieszych, co niejednokrotnie zostało uwiecznione na zdjęciach i opublikowane w sieci.

Najwięcej dzików widywanych jest na Białołęce i Bielanach. Mieszkańcy zgłaszali ich obecność również na terenie Wawra, Mokotowa czy Ursynowa. Z najnowszych danych przekazanych przez Lasy Miejskie wynika, że od początku roku służby otrzymały ponad 1 400 zawiadomień na temat obecności zwierząt na terenie miasta.

Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, przez cały ubiegły rok tego typu zgłoszeń było niemal 2,5 tysiąca Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że w 2023 r. liczba ta będzie większa.

Nie ma decyzji o odłowie

Do końca marca 2023 roku, na wniosek Ratusza przeprowadzono 200 odłowów dzików. Aktualnie nie ma informacji o kolejnej takiej decyzji. Zastępca Dyrektora ds. gospodarki leśnej w Lasach Miejskich wyjaśnia, że tę może wydać prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Przekazujemy do miasta systematycznie informacje o stanie populacji dzików, ilości zgłoszeń o wydarzeniach związanych z ilością dzików. Prezydent, analizując sytuację oraz wpływające do niego zgłoszenia, podejmuje taką decyzję. W związku z tym, jeżeli prezydent uzna za zasadne wydać taką decyzję, to ją po prostu wyda - mówi w rozmowie z portalem "RDC" Andżelika Gackowska.

Stołeczny Ratusz poinformował z kolei, że chce wykreślenia ze stolicy z obszarów objętych ograniczeniami w związku z Afrykańskim Pomorem Świń. Jakub Leduchowski z biura prasowego Urzędu Miasta podkreślił, że od dwóch lat nie stwierdzono występowania tej choroby u warszawskich dzików.

Władze miasta apelują: nie dokarmiać dzików

Władze Warszawy poinformowały, że aktualnie prowadzonych jest szereg działań, mających na celu ograniczenie obecności dzików w stołecznych dzielnicach. Wśród nich warto wymienić m.in.

  • Wzbogacanie bazy żerowej dzików w lasach
  • Dokarmianie zwierząt
  • Utrzymywanie miejsc do kąpieli dzików w lasach, tzw. babrzysk

Władze stolicy apelują do mieszkańców, by nie dokarmiać dzików na własną rękę oraz nie ułatwiać im dostępu do pożywienia.

Rozrzucanie resztek jedzenia czy nieodpowiednie zabezpieczenie śmietników jest dla nich dodatkową zachętą do odwiedzania terenów zabudowanych. Nie należy również prowokować zwierząt ani do nich podchodzić, np. by zrobić zdjęcie - tłumacza urzędnicy.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto