Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 już 7 kwietnia. Najważniejsze informacje dla wyborców. Kto może głosować w Warszawie?

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Najważniejsze informacje dla wyborców w Warszawie. Kto może głosować? Jak oddać ważny głos? O tym w naszym poradniku wyborczym.
Najważniejsze informacje dla wyborców w Warszawie. Kto może głosować? Jak oddać ważny głos? O tym w naszym poradniku wyborczym. Adam Jankowski / archiwum
Wybory samorządowe 2024 odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Co warto wiedzieć o zbliżających się wyborach samorządowych? Kogo wybieramy i kto może oddać głos? Czy można głosować w nich poza miejscem zamieszkaniu lub za granicą? Jak oddać swój głos, aby był ważny w wyborach samorządowych 2024? O tym poniżej.

Spis treści

Poradnik wyborczy

7 kwietnia 2024 odbędą się wybory samorządowe. W odróżnieniu od wyborów parlamentarnych głosowanie odbędzie się tylko w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Wszyscy, którzy w poprzednich wyborach (do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania (jednorazowe dopisanie do spisu wyborców), a nie są zameldowani na pobyt stały w Warszawie - aby móc tu głosować muszą złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Warto sprawdzić czy jest się ujętym we właściwym stałym obwodzie głosowania, za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji lub aplikacji mobilnej mObywatel. Tu możesz sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.

W związku z dużą liczbą składanych wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania tuż przed samymi wyborami, warto nie zwlekać z tymi czynnościami do ostatniej chwili. Na wydanie decyzji urząd ma 5 dni.

Na kogo będziemy oddawać swój głos?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 warszawianki i warszawiacy oddadzą swoje głosy na:

  • Radnych dzielnicy
  • Radnych m.st. Warszawy
  • Radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego
  • Prezydenta m.st. Warszawy

Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.

Godziny głosowania 7 kwietnia 2024

Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie może się ono zakończyć najwcześniej o godzinie 18.00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców, w danym obwodzie oddadzą swój głos.

Karty do głosowania w wyborach 2024

Na terenie Warszawy wyborcy otrzymają po 4 karty.

W wyborach do Rady m.st. Warszawy, rady dzielnicy oraz do sejmiku województwa mazowieckiego znak „X” można postawić w kratce przy nazwisku kandydata tylko z jednej listy znajdującej się na karcie do głosowania.

W wyborach Prezydenta m.st. Warszawy znak “X” możesz postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata na Prezydenta.

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”.

Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie musza się przeciąć w obrębie kratki.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto