MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty etnograficzne w Muzeum w Rzeszowie

jlig
jlig
Działalność Muzeum Okręgowego w Rzeszowie nie ogranicza się tylko do zadań stricte muzealnych, takich jak organizacja wystaw, opracowywanie zbiorów i ich publikacja, czy też szeroko pojęta dydaktyka, zwłaszcza dzieci i młodzieży (np. lekcje muzealne).

Dobitnie świadczą o tym rozpoczynające się właśnie warsztaty rekonstrukcji elementów stroju ludowego, przygotowane dla osób niepełnosprawnych oraz pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym.
Warsztaty realizowane są przez Muzeum Etnograficzne - Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Podkarpackie Stowarzyszenie PORTA z Markowej przy współudziale Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Są częścią projektu województwa podkarpackiego w ramach dwóch zadań: rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych poprzez warsztaty umiejętności rzemiosł ludowych oraz „TRATWA" – program profilaktyki uzależnień.
Warsztaty poprowadzą twórczynie ludowe oraz członkowie ruchu rekonstrukcji historycznej. Poprzedzać je będzie krótka prezentacja regionalnego ubioru Rzeszowszczyzny z wykorzystaniem bogatej kolekcji ubiorów Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie (stroje ludowe zgromadzone zostały na stałej wystawie  „Na co dzień i od święta. Odzież i stroje w społecznościach wiejskich w Rzeszowskiem w XIX i XX w."), a ponadto każdy uczestnik otrzyma płytę CD z interaktywnym opracowaniem multimedialnym na temat ludowego ubioru oraz zostanie zapoznany z jej działaniem.W związku ze ściśle określoną grupą docelową  realizowanego działania, musiał powstać interaktywny, a zarazem edukacyjny program multimedialny, za pomocą którego uczestnicy warsztatów mogliby nabywać nowe umiejętności oraz poznawać dawne tradycyjne wzory i techniki ludowego rękodzieła - mówi Damian Drąg, kierownik Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli. Niezaprzeczalnym walorem  opracowania jest jego intuicyjna, a zarazem ciekawa i interaktywna formuła, dzięki której program jest atrakcyjny dla użytkownika w każdym wieku - dodaje.
W ramach zajęć uczestnicy poznają zatem m.in. technikę wyplatania kapeluszy, tkania krajek i wyrobu pasów skórzanych. Zapoznani zostaną również z ludową twórczością plecionkarską i hafciarską.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Damian Drąg, któremu wsparciem służyli pracownicy oddziału etnograficznego - Judyta Sos (opracowanie merytoryczne, zdjęcia) i Grzegorz Stec (zdjęcia).
Szczegóły programu znaleźć można na stronie internetowej muzeum:
http://www.muzeum.rzeszow.pl/index.php?go=aktualnosci&id_aktualnosci=167

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto