Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend na zamku

MM Warszawa
MM Warszawa
Jeżeli interesujesz się historią i lubisz zwiedzać zabytkowe budowle, wybierz się w podróż szlakami lokalnych zamków, ruin, pałaców i dworków.

Pod względem architektonicznym, wśród starych twierdz, prym wiedzie Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, który znajduje się ok. 100 km od Warszawy. Można do niego dojechać nie tylko samochodem, ale również kolejką, choć trzeba przejść praktycznie całe miasto, aby dotrzeć na miejsce z dworca PKP (ok. 20-30 min szybkiego marszu).

Zamek Książąt Mazowieckich powstał w XV w. i jest pięknym przykładem budowli obronnej. Zwiedzając budynek warto zwrócić uwagę na pozostałości po dawnych obiektach mieszkalnych i gospodarczych, a także zapoznać się z wystawą prezentującą historię twierdzy.

Miłośnicy broni powinni odwiedzić Zamek w Liwie, małej miejscowości położonej w powiecie węgrowskim, ok. 108 km od Warszawy. Zamek zbudowany w stylu gotyckim był najmniejszą ceglaną warownią na Mazowszu, powstałą na sztucznie usypanym wzniesieniu o powierzchni 1000 m2. W zamku znajduje się ciekawa ekspozycja związana z narzędziami walki, m.in. szpady, szable, a także elementami wyposażenia, takimi jak kolczugi czy tarcze.

Jeśli jednak przeraża Cię świadomość, że aby odwiedzić zamek w Liwie czy w Ciechanowie musisz przejechać prawie 100 km, mamy dla Ciebie równie ciekawą alternatywę - Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, który mieści się w pobliżu Góry Kalwarii, ok. 40 km od Warszawy.

Zamek powstał na przełomie XIV i XV w. na miejscu dawnego grodu, z inicjatywy Janusza I, księcia warszawskiego, lennika Polski. Obiekt jest o tyle warty zwiedzenia, że rzadko przyjeżdżają do niego turyści, gdyż powszechnie wychodzi się z założenia, że nie ma tam nic ciekawego od oglądania. Nic bardziej mylnego! Ten malowniczy zamek może posłużyć np. jako wspaniały plener fotograficzny. Z wieży więziennej można bowiem podziwiać piękny krajobraz mazowieckich lasów, pól i sadów.

Warto także obejrzeć zbiory Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie niedaleko Warszawy. Muzeum mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. Jego założenie wiąże się z odkryciem na Mazowszu Zachodnim (rejon Pruszkowa, Błonia, Milanówka) centrum metalurgii żelaza, które istniało w okresie wpływów rzymskich (I w. p.n.e. - IV w. n.e.) i było drugim co do wielkości ośrodkiem produkcji żelaza na terenie Europy barbarzyńskiej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto