Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Windy w starych warszawskich kamienicach. Znamy odpowiedź miasta na apel o pomoc dla lokatorów mieszkań komunalnych

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Pod koniec września informowaliśmy o problemie z windami w starych, zabytkowych kamienicach. W tamtych czasach takie udogodnienia mieli jedynie najbogatsi. Obecnie jednak mieszkańcami takich budynków często są osoby starsze lub z ograniczeniami w poruszaniu się. Stąd interpelacja i pytania o to czy można pomóc mieszkańcom tych budynków.

Filip Frąckowiak, stołeczny radny zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy z wnioskiem o wygospodarowanie środków w budżecie na rok 2022, przeznaczonych na montaż wind w kamienicach.

Należące do miasta [kamienice – przyp. red.] jak i te, w których miasto posiada tylko częściowe udziały lub te prywatne, z przyczyn obiektywnych najczęściej nie posiadają wind. W pierwszej połowie XX wieku, tylko najdroższe budynki miały instalowane takie udogodnienia – tłumaczy radny Filip Frąckowiak. Dodaje, że winda podnosi także wartość lokalu, kontekście późniejszej sprzedaży przez miasto, a więc, że można by traktować to jako inwestycje.

Co na to miasto?

„Program budowy wind w budynkach mieszkalnych wielokondygnacyjnych należących do miasta” obejmuje 42 nieruchomości Miasta. Na lata 2019-2021 zarezerwowane zostały środki w wysokości 30 mln zł, które już zostały rozdysponowane w 92% na realizację zadań w dzielnicach Praga-Północ, Praga-Południe, Śródmieście, Wola, Targówek i Żoliborz – tłumaczy Aldona Machnowska-Góra.

Pomimo potrzeby poprawy dostępności we wszystkich, wymagających tego budynkach mieszkalnych, nie zawsze jest to możliwe do realizacji ze względu ochronę Konserwatora Zabytków i ograniczenia techniczne. Są to budynki, które w większości były budowane w okresie przedwojennym.

Program budowy wind obejmuje budynki należące w 100% do miasta

W nieruchomościach wspólnotowych, w których Warszawa posiada udziały, wspiera budowę wind podczas realizacji inwestycji przyjętej uchwałą przez właścicieli wspólnoty, partycypując w kosztach na takich samych zasadach jak inni jej członkowie, proporcjonalnie do posiadanego w niej udziału – tłumaczy zastępca Prezydenta Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. Decyzja o doposażeniu budynków w windy osobowe leży w kompetencjach wspólnot mieszkaniowych łącznie z ustaleniem sposobu finansowania i uzyskaniem wszelkich wymaganych prawem opinii, projektów i pozwoleń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto