MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wiślana promenada z okazałą fontanną w tle

Andrzej Rejnson
Multimedialna fontanna za niespełna dwa lata będzie wygrywać koncerty na Podzamczu
Multimedialna fontanna za niespełna dwa lata będzie wygrywać koncerty na Podzamczu Materiały prasowe
Promenada, pawilony ekspozycyjne oraz nowe drzewa po lewej stronie Wisły. Multimedialna fontanna na podzamczu. Odtworzone kolonie lęgowe ptaków i specjalnie wygrodzone tereny dla mieszkańców na drugim brzegu. Odnowione czerniakowskie port i cypel, a także pływający po rzece holownik "Lubecki". Tak w 2013 r. według władz miasta ma wyglądać wiślane nabrzeże.

- Będziemy konsekwentnie rewitalizować nabrzeża, tak jak wyobrażał to sobie Stefan Starzyński - zapewnia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. I jak zaznacza, pierwszy krok został ku temu zrobiony. Władze miasta po długich negocjacjach podpisały już umowę z firmą RS Architektura na przygotowanie projektu przebudowy zachodnich bulwarów pomiędzy ul. Boleść a ul. Tamka. Przez dwa lata będzie przygotowywana ostateczna koncepcja, a prace zaczną się pod koniec 2011 r. Projektanci będą musieli wprowadzić kilka zmian do wstępnej koncepcji. Fontanny, place zabaw i miejsca rekreacji mają być dostosowane do niskich temperatur. Zrezygnowano też z pływających pomostów, pod którymi mógłby się zbierać piach.

Ogólne założenia jednak się nie zmieniły. - Bulwary będą podzielone na osiem placów, które nawiązują do przestrzeni znajdujących się nad nimi. I tak np. przy Zamku Królewskim pojawi się fragment dawnego portu, a na wysokości budowanego Centrum Nauki "Kopernik" powstanie ogromny taras, z którego z bliska zobaczymy wiślaną przyrodę. Ogromną promenadą uzupełnią pawilony i ok. 300 nowych drzew.

Władze miasta przygotowują się też do przebudowy Portu Czerniakowskiego i Cypla Czerniakowskiego. Ma się tam znaleźć miejsce na sport, rekreację i turystykę wodną. Jeszcze w grudniu ogłoszony zostanie konkurs na jego zagospodarowanie. - Na razie przygotowujemy założenia konkursowe. Nie wykluczone, że pojawi się tam hotel czy apartamentowiec - zaznacza Andrzej Jakubiak, wiceprezydent stolicy. Najwcześniej w 2013 r. uporządkowana będzie dzika przyroda po drugiej stronie rzeki. Ratusz stara się o dofinansowanie z Unii na ten projekt.

Urzędnicy szukają też pieniądze na odrestaurowanie zabytkowego holownika "Lubecki", który powstał w 1911 r., a w 2012 r. miałby stanowić wiślaną atrakcję turystyczną. Pływałby od Kazimierza aż do Płocka. Nowy blask zyska też podzamcze. Jeszcze na wiosnę 2011 r. pojawią się tam: nowa zieleń, alejki i meble miejskie, a przede wszystkim multimedialna fontanna w zaniedbanym oczku wodnym. Strumienie wylatujące z dysz będą skakały w rytm muzyki, a na ścianie wody wyświetlane mają być filmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto