Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wola: tablica ku pamięci tybetańskich powstańców odsłonięta

morteaz
morteaz
W niedzielę na rondzie Tybetu u zbiegu ul. Prymasa Tysiąclecia i Kasprzaka odsłonięto tablicę poświęconą ofiarom tybetańskiego powstania z 1959 r.

W uroczystości udział wzięły władze Warszawy, przedstawiciele społeczności tybetańskiej i polscy działacze na rzecz wolnego Tybetu. - Jestem dumna, że Warszawa jest drugim miejscem na świecie, w którym upamiętniono ofiary hekatomby powstania. Powinniśmy pamiętać o tych ludziach - mówiła prezydent Warszawy.

Następnie przeczytano przesłanie Dalajlamy i odśpiewano hymn Tybetu, ale nie brakowało nawiązań do historii Polski. - Tablica jest symbolem walki bez przemocy. O tym, że można w ten sposób wygrać świadczy historia naszego kraju - tłumaczył Witek Hebanowski, prezes Fundacji Inna Przestrzeń. - Miejmy nadzieję, że ta tablica doczeka wolnego Tybetu - dodał.

W podobnym tonie wypowiadał się Henryk Wujec, działacz opozycji w czasach PRL.
- Sprawa Tybetu jest sprawą szczególną dla wszystkich, którzy walczyli i walczą o wolność. Nam udało się wywalczyć wolność i dlatego, w ramach wdzięczności powinniśmy wspierać wolność Tybetu. Nasza historia zobowiązuje nas do pomocy Tybetańczykom - tłumaczył Wujec.

Pierwsze społeczne rondo w stolicy

Miejsce umieszczenia tablicy wybrano nieprzypadkowo - od maja nosi nazwę ronda Tybetu. - Jest to pierwsze rondo społeczne - mówił Witek Hebanowski. Rzeczywiście, nazwa została zaproponowana przez mieszkańców Warszawy i to oni wpływają na otoczenie ronda.

Kilka miesięcy temu pojawił się tam mural poświęcony Tybetowi, dzisiaj odsłonięto tablicę pamiątkową, a w planach jest stworzenie pod estakadą galerii sztuki, która również będzie związana tematycznie z Tybetem.

Odrobina historii - powstanie narodowe w Tybecie

10 marca 1959 roku mieszkańcy stolicy Tybetu, obawiając się, że chińscy żołnierze uprowadzą Dalajlamę - otoczyli jego rezydencję. Zgromadzenie przerodziło się w falę niepodległościowych demonstracji, te zaś w powstanie, które zostało krwawo stłumione.
Tablicę poświęcono prawie 90 tysiącom ofiar tego zrywu.

Na tablicy widnieje napis:

„Pamięci bohaterów powstania narodowego w Tybecie. 10 marca 1959 roku na ulicach Lhasy wybuchło powstanie w obronie tybetańskiej tożsamości. Zginęło w nim co najmniej 86 tysięcy Tybetańczyków. W wyniku prześladowań przywódca Tybetańczyków Dalajlama oraz wielu jego rodaków było zmuszonych szukać schronienia na uchodźstwie. W 2009 roku Rada Warszawy nadała XIV Dalajlamie Tenzinowi Giaco tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.”


Zobacz również:
Rondo, ale tylko „Tybetu”
Dalajlama honorowym obywatelem Warszawy
Demonstracja przed Ambasadą Chin [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto