MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Alternatywna wizja placu Wilsona na Żoliborzu. Czemu miasto wybrało inne rozwiązanie? "To nie zmieni bolączek pieszych w tym miejscu"

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Autorem pomysłu są działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Autorem pomysłu są działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Miasto Jest Nasze
Bez przekształcenie ronda, bez utworzenia ciągów pieszych przez środek placu, bez przeniesienia przystanków autobusowych, bez zwężenia ulic dojazdowych. Plac Wilsona się zmieni, ale nie tak, jak proponowali aktywiści z Miasto Jest Nasze. Powstanie za to 18 drzew, krzewy, żywopłoty i będzie mniej betonu. Jak tę zmianę komentuje Marta Szczepańska z Miasto Jest Nasze i radna dzielnicy Żoliborz?

Plac Wilsona będzie bardziej zielony

Betonowe fragmenty placu Wilsona na Żoliborzu w Warszawie zostaną zastąpione zielenią. O zmianach poinformował stołeczny ZDM. Inicjatorem metamorfozy jest Jakub Wysoczański, który złożył projekt do budżetu obywatelskiego. O zazielenienie placu Wilsona od lat walczyli aktywiści z Miasto Jest Nasze.

- Sama przestrzeń placu czeka na większe zmiany od lat, odkąd wybudowano tutaj metro, a przestrzeń na powierzchni przestała pełnić rolę zajezdni autobusowej - komentuje Marta Szczepańska z Miasto Jest Nasze.

Na przestrzeni lat powstawały różne koncepcje na rewitalizację placu Wilsona. O jednej z nich pisaliśmy tutaj.

Projekt zakładał przede wszystkim przeniesienie całego ruchu na jedną stronę ronda. Dzięki temu olbrzymia powierzchnia zieleni pozostałaby wolna. W planach było także utworzenie ciągów pieszych przez środek placu, przeniesienie przystanków autobusowych, zwężenie ulic dojazdowych do placu Wilsona oraz wytyczenie dróg rowerowych, które umożliwiłyby ruch dookoła placu.

Jak wygląda pomysł ZDM na to miejsce i co sądzą o tym działacze Miasto Jest Nasze? O tym poniżej.

Autorem pomysłu są działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Alternatywna wizja placu Wilsona na Żoliborzu. Czemu miasto ...

Jak się zmieni plac Wilsona?

Zarząd Dróg Miejskich przedstawił plan prac. Zniknie część betonu przed Kinem Wisła. W tym miejscu posadzone zostaną nowe drzewa. Zieleń pojawi się także na krańcach chodnika przed kinem - w pobliżu przejść dla pieszych.

Przy ul. Mickiewicza stanie jeszcze jedno nowe drzewo (zastąpi rosnącą tam robinię, która zostanie przesadzona w inne miejsce) oraz krzewy. Trawnik i krzewy zazielenią – betonowy do tej pory – fragment placu przy ul. Krasińskiego.

Na ul. Krasińskiego – na odcinku między placem a ul. Karpińskiego – powstanie żywopłot wzdłuż chodnika po północnej stronie drogi. Uzupełnione zostaną również istniejące szpalery drzew.

Na zachodnim wlocie ul. Krasińskiego, po obu stronach przejścia dla pieszych pojawią się krzewy - w miejscu niepotrzebnych betonowych płyt i kostki. Krzewy dosadzone zostaną również na południowym wlocie z ul. Mickiewicza (w okolicy przejścia dla pieszych po zachodniej stronie jezdni).

18 nowych drzew

Zmieni się także wygląd chodnika po północnej stronie placu, między ulicami Mickiewicza i Słowackiego. Tutaj projekt przewiduje trzy nowe drzewa otoczone krzewami. Duży szpaler ośmiu drzew – wraz z żywopłotem – pojawi się natomiast wzdłuż ul. Słowackiego. Będzie sięgał od placu do ul. Kątowej.

Łącznie na pl. Wilsona przybędzie 18 drzew (jesiony i dwa rodzaje klonu) oraz ok. 1500 m kw. krzewów (róże, runianka oraz ligustr). Aby zabezpieczyć nową zieleń, w newralgicznych miejscach zaplanowano wygrodzenia. Prace nie spowodują utrudnień w ruchu.

Co ze straganami z kwiatami?

Straganiarze sprzedający kwiaty nie stracą swojej przestrzeni. W ramach przygotowań do inwestycji zaplanowano zastępczą lokalizację dla stoisk. Cały czas będą one w okolicach placu. Natomiast po zakończeniu robót powrócą w dotychczasowe miejsce.

Jak się dowiedzieliśmy, w trakcie planowania prac nie pomyślano o obecności kwiaciarek usytuowanych w jednym z naroży placu. - Po naszej interwencji obiecano im alternatywną miejscówkę, zobaczymy czy tak będzie. Kilka lat temu w wyniku działań ZDM zniknęła kwiaciarnia ulokowana na placu przy wejściu do parku Żeromskiego - mówi nam Marta Szczepańska z Miasto Jest Nasze.

"To nie zmieni bolączek pieszych"

Marta Szczepańska z Miasto Jest Nasze skomentowała także plan ZDM na rewitalizację placu Wilsona, proponowaną przez ZDM:

,,Wszystkie opisane zmiany nie zmieniają bolączek pieszych - nadal będą czekać wieki na światłach na przejściach dla pieszych. Nadal nie będą się mieścić na zbyt wąskich chodnikach (jak za przystankiem autobusowym Placu Wilsona 09, 07 czy na wysepkach łączących przejścia dla pieszych na ul. Mickiewicza przy przystanku tramwajowym plac Wilsona 13). Jedyna korzyść jest taka, że miejscami w lecie będzie im odrobinę mniej gorąco, bo na placu będzie więcej drzew. Stąd w naszej koncepcji uwzględniliśmy przywrócenie przejścia przez środek placu, tak jak to było kiedyś. Trzymam kciuki za zmiany, ale marzy nam się przyśpieszenie tempa. Żoliborz czeka również na projekt placu Grunwaldzkiego" - mówi Marta Szczepańska.

Radna dzielnicy Żoliborz podkreśla także konieczność wytyczenie dróg dla rowerzystów. W grudniu ubiegłego roku dyrektor Tamas Dombi - dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym obiecał, że plac Wilsona stanie się rowerowym rajem.

- W marcu prace nad projektem DDR były określane jako będące na "Wczesnym etapie koncepcyjnym". W drugim lub trzecim kwartale temat ma trafić do ZDM. Szacowałabym, że droga dla rowerów powstanie na placu zapewne za dwa lata. Tyle czasu ZDM projektuje DDR na ul Mickiewicza na odcinku od placu Wilsona do wiaduktu nad torami na Dworcu Gdańskim. Nadal projektu nikt nie widział. Mamy stanowisko rady dzielnicy proszące o pilny projekt tego odcinka - mówi Marta Szczepańska.

Tak zdaniem Miasto Jest Nasze mógłby wyglądać plac Wilsona.

Tak mógłby wyglądać plac Wilsona
Autorem pomysłu są działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Miasto Jest Nasze

ZDM otworzył już oferty na zazielenienie reprezentacyjnego placu Żoliborza. W sumie zgłosiły się trzy firmy, a ich oferty mieszczą się w przedziale od 1,1 do 1,9 mln zł. Wykonawca zrealizuje na placu Wilsona prace, które uzgodnione zostały z miejskim konserwatorem zabytków. Jeżeli postępowanie uda się rozstrzygnąć, to zwycięska firma – po podpisaniu umowy – będzie miała 60 dni na realizację projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto