Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolska Rotunda rozświetlona. Niesamowita wystawa zawitała do opuszczonej gazowni

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Rainer Schlautmann / Mat. pras
W dwóch wolskich, XIX-wiecznych, ceglanych rotundach zakończył się remont. Właśnie otwarto tam wystawę "Stałość w Ulotności" autorstwa Danuty Karsten. Będzie ona dostępna dla wszystkich do drugiej połowy września. Dalsza część tekstu poniżej.

Nowe życie wolskiego Koloseum

Wnętrze rotundy o średnicy 52 m i wysokości 52 metry na potrzeby wystawy zostało wypełnione rękawami z tworzywa sztucznego. Zostały one zamontowane na specjalnych konstrukcjach, dzięki czemu są niezwykle delikatne, a cała instalacja zmienia się pod wpływem światła słonecznego czy warunków atmosferycznych. Instalacja porusza się na wietrze, a także wydaje dźwięk.

Lokalizacja, architektura i przebieg światła odgrywają integralną rolę w przestrzennym dziele, jakim jest ta instalacja. Rzeźby malowane w przestrzeni są zazwyczaj wielowymiarowe, ale nigdy przytłaczające. Obezwładnienie odbywa się subtelnie – mówi Danuta Karsten, autorka instalacji, którą podziwiać można do drugiej połowy września tego roku w dawnych obudowach zbiorników na gaz zlokalizowanych przy ulicy Prądzyńskiego 14A.

Wolska Rotunda rozświetlona. Niesamowita wystawa zawitała do...

Danuta Karsten to artystka polsko-niemiecka, rzeźbiarka urodzona W 1963 roku w Małej Słońcy (okolice Gdańska). Obecnie mieszka i tworzy w Zagłębiu Ruhry.

Historia obiektu

Gazownia na Woli należy do jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych wolskich zabytków. Przez nietypowy, okrągły kształt budowli ochrzczono ją "Wolskim Koloseum".

W dwudziestoleciu międzywojennym Warszawska Gazownia była absolutnym liderem w produkcji gazu, a także w rozwoju przemysłu. Wciąż modernizowana działała aż do lat 70. Następnie zakład wpisano na listę zabytków. Plany były śmiałe. Najpierw miało tutaj powstać Muzeum Powstania Warszawskiego, potem pojawił się pomysł stworzenia ekskluzywnych loftów. Na początku lat 90. nieruchomość trafiła w ręce fundacji "Warszawa Walczy 1939-1945". Niedługo później ta odsprzedała ją prywatnemu właścicielowi.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto