Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybitni Izraelczycy na 20 planszach na Krakowskim Przedmieściu

Redakcja
Wystawę plenerową "Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu", przedstawiającą wybitnych obywateli Izraela, których losy wiążą się z Polską, można oglądać od poniedziałku na Krakowskim Przedmieściu.

Na wystawę składa się ponad dwadzieścia plansz przedstawiających zdjęcia i najważniejsze fakty z życiorysu tak wybitnych postaci jak pierwszy premier Izraela Ben Gurion, Icchak "Antek" Cukierman i jego żona Cywia "Celina" Lubetkin, powstańcy z warszawskiego getta i założyciele słynnego kibucu Lochamej Ha-Getaot (z hebr. Bojowników Getta) czy obecny prezydent Izraela Szymon Peres. Na planszach zobaczymy ich dokumenty, takie jak pismo zaświadczające, że ojciec Israela Meir Lau, byłego naczelnego rabina Izraela, był absolwentem studiów rabinackich w Piotrkowie Trybunalskim.

Czytaj także: UFO na placu Na Rozdrożu stanie się faktem

Kolejnym zachowanym dokumentem jest kopia indeksu wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego należącego do byłego szefa izraelskiego rządu Menachema Begina. Zobaczymy też dzienniki Ben Guriona. Na Krakowskim Przedmieściu można też poczytać o losach innych żydowskich artystów, pisarzy i naukowców - literackiego noblisty Szmuela Josefa Agnona, pisarki i ilustratorki książek Alony Frankel czy tłumacza, prozaika i autora książek dla dzieci Uri Orleva.

Przeczytamy też o życiu ocalałej z Holokaustu pisarki Miriam Akavii, artysty i malarza Mordechaja Ardona, pierwotnie znanego jako Max Bronstein, oraz naukowca Aarona Kacira. Plansze poświęcone muzykom - Chawie Alberstein oraz Edwardowi i Alonowi Olearczykom - zostały wzbogacone o nagrania dźwiękowe ich utworów.
Organizatorzy nie pominęli też tych wybitnych Izraelczyków, których rodzice pochodzili z Polski - pisarza Amosa Oza, poett Etgara Kereta, przewodniczącej Sądu Najwyższego Izraela Dorit Beinisch oraz noblisty w dziedzinie chemii Aarona Ciechanovera.

- To, że taka wystawa o polsko-żydowskich relacjach odbywa się tu i teraz, nie jest zrozumiałe samo przez się. To stało się możliwe dopiero dzięki temu, że Polska odzyskała podmiotowość i suwerenność po 1989 r. - mówił podczas otwarcia wystawy Władysław Bartoszewski. Wystawę będzie można oglądać do 27 czerwca. Znajduje się ona na rogu ulic Traugutta i Krakowskiego Przedmieścia, przed Wydziałem Filozofii UW. Przygotowała ją Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z Ambasadą Izraela w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto