Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory, wyborami, ale ktoś tym wszystkim musi rządzić. Nie tylko prezydent decyduje o Warszawie, czyli bitwa o radę miasta

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
W Pałacu Kultury i Nauki obraduje Rada Warszawy
W Pałacu Kultury i Nauki obraduje Rada Warszawy Szymon Starnawski
Nieco ponad miesiąc pozostaje do wyborów samorządowych i wygląda na to, że będzie to wyścig przede wszystkim trojga kandydatów. W tle jest jednak inne starcie, o którym nie wszyscy pamiętają, a może być bardzo istotne. W ostatniej kadencji przekonał się o tym także obecny gospodarz stołecznego ratusza.

Obecnie w Radzie Warszawy zasiada 60 radnych (w zasadzie 58, ale o tym za chwilę). 38 z Koalicji Obywatelskiej, 18 z PiS oraz 4 niezrzeszonych. Z ostatniej czwórki 2 z nich związane jest dzisiaj z parlamentarną Lewicą, ale weszło do rady z list KO - wówczas była to Nowa Lewica w ramach koalicji.

To radni decydują o kluczowych sprawach dla miasta. Bez nich prezydent nie ma szans na realizację żadnych obietnic. Żeby było ciekawiej i zabawniej, łatwo nie miał z nimi też Rafał Trzaskowski, który wywodzi się z tego samego obozu politycznego.

To radni zdecydowali, by wyrzucić do kosza projekt miejskiego studium. Tymczasem prezydent chwalił się, że udało się w nim znaleźć miejsce na 100 tysięcy nowych mieszkań w stolicy. To radni do ostatniej chwili zmieniali kształt Strefy Czystego Transportu, zablokowali ulicę Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, zmieniali propozycje i kształty w sprawie stref płatnego parkowania czy planów miejscowych. Wywodzą się oni z dzielnic, mają swoje interesy, zainteresowanych sprawami mieszkańców, wpływają na nich różne kwestie. Wiele decyzji jest podejmowanych ponadpartyjnie, ale te kluczowe i strategiczne mogą zablokować.

To radni na końcu podejmują decyzję o uchwaleniu budżetu miasta, przesuwaniu środków na konkretne inwestycje, nazewnictwie ulic, uchwałach o wspomnianym płatnym parkowaniu, strefie śródmiejskiej, uchwale krajobrazowej, Strefach Czystego Transportu itd. W walce o radę są w tym roku cztery siły: Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga z częścią ruchów miejskich i Lewica z częścią ruchów miejskich m.in. Miasto Jest Nasze. Ważny jest fakt, że realny próg do rady miasta wynosi więcej niż 5%. W 2018 roku Miasto Jest Nasze zdobyło ok. 5,7% głosów i nie ma żadnego radnego.

Jak będzie teraz? Koalicja Obywatelska w 2018 roku zdobyła 43% głosów, mniej więcej tyle samo w październiku 2023 roku w wyborach parlamentarnych. Stracił nieco PiS (25% do 20%), a Trzecia Droga i Lewica w 2023 roku zgarnęły po 13%.

Znowu największą zagadką są wyborcy Trzeciej Drogi. To twór całkowicie nowy, w Warszawie nie mający tak silnych struktur jak Lewica, KO czy PiS. Nie wiemy, czy ma wiernych wyborców czy w 2023 roku uzyskał tu dobry wynik efektem świeżości i podbijaniem koalicji ponad 8% próg. W dodatku nie ma swojego kandydata na prezydenta, a to o nich się mówi najwięcej.

Dodatkowo nowy podział na okręgi wyborcze, według części komentatorów, może dyskryminować mniejsze komitety. Będzie okręgów więcej, ale mniejszych (aż trzy z 5 mandatami, wcześniej był jeden).

- To są po prostu fantazje komisarza - mówił radny Lewicy Marek Szolc po decyzji komisarza wyborczego. Na tę decyzję wpłynęły łącznie trzy skargi: Nowej Lewicy, Miasto Jest Nasze oraz Prawa i Sprawiedliwości. To może promować Koalicję Obywatelską. Pozostałe komitety walczą o zablokowanie samodzielnej większości KO i posiadanie wpływu na politykę miasta. Nie będzie to łatwa walka, bo kampania jest bardzo krótka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto