Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Fara Gubińska

Redakcja
We wtorek 10 stycznia br. Ddokonano otwarcia niezwykle interesującej wystawy przywiezionej z Gubina. Wystawa urządzona z wielkim rozmachem została zorganizowana w gościnnych murach filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki przy ulicy Ptasiej.

Dzięki staraniom kierownika filii pani Magdaleny Talagi i podpisanego poniżej, został nawiązany kontakt z panią Katarzyną Mikołajczyk z Urzędu Miasta w Gubinie. Autorami tej wyjątkowej wystawy są Fundacja oraz Polsko Niemieckie Stowarzyszenie Odbudowy Fary Gubińskiej i Warsztatu Konserwatora. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Brandenburgia.
Na kilkunastu planszach można zapoznać się z historią powstania jednego z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiego kościoła i jego planów odbudowy, który w wyniku bombardowań w 1945 roku i zniszczenia 80% miasta, także legł w gruzach. Fara Gubińska jest jednym z największych budowli sakralnych w zachodniej Polsce. Idea odbudowy Fary jako centrum spotkań polsko-niemieckich została ciekawie zaprezentowana przez prezesa fundacji „Forderverein zum Wiederaufbau der Stadt-und Hauptkirche In Gubin"e .V. - pana Guntera Quiel i panią Barbarę Salewsky, których niezwykle interesujące wypowiedzi tłumaczyła na język polski pani Anna Dziadek z Warsztatu Konserwatora - także blisko związana z projektem odbudowy Fary.
Można było dowiedzieć się nie tylko o historii kościoła, jego planach odbudowy, a także przyszłych projektach społeczno-kulturalnych na rzecz zbliżenia między dwoma narodami, ale także o takich ciekawych dziejących się współcześnie w osłonie ruin wydarzeniach jak np. ślub pary niemieckiej z Guben, udzielany przez polskiego burmistrza z Gubina, czy też o 24-godzinnym koncercie organowym wykonanym przez czterech organistów z Niemiec i czterech z Polski, wspólnym koncercie kameralnym pt. „ Johann Sebastian Bach gościem u Fryderyka Chopina" i wielu, wielu innych integrujących oba miasta (polski i Gubin i niemieckie Guben) i ich mieszkańców spotkaniach np. świątecznych jak Wielkanoc lub Boże Narodzenie, kultywujących tradycje obu granicznych narodów.
Z wystawą można się zapoznać do końca stycznia br. w filii WiMBP na ul. Ptasiej 32.Czynne: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 12.00:18.00: środa 10.00:16.00Z reporterskiego obowiązku dodam, że atmosfera otwarcia wystawy za sprawą gości z Gubina i Guben, była znakomita, wręcz jakby rodzinna, integrująca nas wszystkich, od pierwszej minuty tego pozostającego długo w pamięci spotkania. Frekwencja mimo ogłoszeń i osobistych zaproszeń była jaka była!  Ważne, że obecne tam zacne osoby, swoim autorytetem, wiedzą i kulturą w trakcie dyskusji zapewniły wysoki poziom intelektualny uroczystości otwarcia wystawy.
Bogdan Jan Springer 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto