Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W centrum Warszawy powstaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Odwiedziliśmy teren budowy

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Otwarcie obiektu zaplanowano na jesień 2024 roku
Otwarcie obiektu zaplanowano na jesień 2024 roku Warszawa Nasze Miasto
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej to jeden z tych obiektów, na których otwarcie mieszkańcy Warszawy czekają z dużą niecierpliwością. Nic dziwnego - placówka ma być drugim domem dla miłośników kultury, w którym nie tylko będą mogli podziwiać intrygujące wystawy, ale i relaksować się spoglądając na stolicę z zupełnie innej perspektywy. Odwiedziliśmy teren budowy MSN na niespełna rok przed jego wielkim otwarciem. Kliknij w zdjęcie i zobacz naszą fotorelację.

Spis treści

Zdjęcia z budowy MSN

Trwa budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obiekt powstaje po północnej stronie placu Defilad, od strony ulicy Marszałkowskiej. Za projekt budynku odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners, wyłoniona w wielomiesięcznym postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji z ogłoszeniem w 2014 roku.

Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz poszczególnych sześciu kondygnacji, skupionych wokół monumentalnej i spektakularnej, centralnej klatki schodowej. Na początku grudnia odwiedziliśmy teren budowy by sprawdzić, jak wygląda MSN na niespełna rok przed otwarciem. Poniżej nasza fotorelacja.

Otwarcie obiektu zaplanowano na jesień 2024 roku

W centrum Warszawy powstaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Odwie...

Co znajdzie się w nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Muzeum zajmuje blisko 20 000 metrów kwadratowych powierzchni, z czego 4500 metrów kwadratowych to przestrzenie ekspozycyjne, mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze.

Na obu poziomach wystawowych znajdą się też tzw. pokoje z widokiem, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy.

W budynku powstanie kino z widownią na 150 osób, autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących. Zrekonstruowane zostanie również legendarne, zaprojektowane przez Zofię i Oskara Hansenów, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - z historycznym i nowoczesnym wyposażeniem ponownie stanie się miejscem pracy i wymiany doświadczeń kolejnych pokoleń artystek i artystów.

W MSN-ie znajdą się także pracownie konserwatorskie, magazyny dzieł sztuki i archiwa. Osoby pracujące skorzystają z nowych pomieszczeń administracyjno-technicznych.

Miejsce spotkań i działań kulturalnych

Na parterze budynku działać będzie kawiarnia oraz muzealna księgarnia. Będzie to miejsce realizacji programu publicznego i integracji różnych dziedzin sztuki. Do pracy przy tych wspólnych wydarzeniach, obejmujących między innymi przestrzenie audytorium i sal edukacyjnych, Muzeum będzie zapraszać także partnerów, inne instytucje kultury czy NGOsy.

Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako "forum”, czyli miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim.

W miejscu, gdzie nie koliduje to z tunelami metra zostaną posadzone wysokie drzewa. W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad - zapowiadają przedstawiciele MSN-u.

Trwa budowa nowej siedziby MSN w Warszawie
Otwarcie obiektu zaplanowano na jesień 2024 rokuWarszawa Nasze Miasto

Otwarcie w 2024 roku

Przestrzeń wystawowa, centrum edukacyjne, centrum badawcze, audytorium, kino, kawiarnia, sklep i inne pomieszczenia znajdować się będą łącznie na sześciu kondygnacjach, czterech naziemnych i dwóch w podziemiach.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zostać otwarta jesienią 2024 roku.

Przeprowadzkę do pomieszczeń przy placu Defilad, transport dzieł oraz montaż prac w galeriach głównych zaplanowano z kolei na lato 2024 roku.

Pierwsza wystawa w nowej siedzibie MSN

Muzeum tworzy swoją kolekcję sztuki polskiej i zagranicznej od 2005 roku. Tematami pierwszych lat kolekcjonowania były: feminizm, postkolonializm, teorie gender, queer, wykluczenia społeczne i kulturowe oraz krytyka globalnego kapitalizmu i skutków transformacji ustrojowej w krajach naszego regionu.

Ratusz zapowiedział, że na pierwszą wystawę w nowym gmachu trafią dzieła:

  • Aliny Szapocznikow
  • Magdaleny Abakanowicz
  • Marii Jaremy
  • Andrzeja Wróblewskiego
  • Edwarda Dwurnika
  • Mirosława Bałki
  • oraz wielu innych wybitnych artystów

Ważną część zbiorów stanowią dzieła outsiderów, prace niematerialne czy powstające na styku różnych dziedzin, takich jak performans czy muzyka eksperymentalna, których - jak zapewniają urzędnicy, również nie zabraknie w przestrzeniach MSN-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto