Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa relikwii buddyjskich w Warszawie

Acala
Acala
Wspólne modlitwy różnych wyznań, sypanie mandali i pokazy tańców klasztornych. Od 18 do 20 września w stolicy będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę relikwii buddyjskich.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi w piątek o 15.00 w Społecznym Gimnazjum nr 20 przy Raszyńskiej 22. W sobotę i niedzielę wystawa będzie czynna od 10.00 do 19.00.

"Maitreya Heart Shrine Relic Tour" to wystawa ponad 1000 świętych relikwii Buddy i innych mistrzów nauk buddyjskich, która podróżuje po świecie, aby połączyć ludzkie serca w imię pokoju. Jest to też niezwykłe wydarzenie, którego nigdy wcześniej nie można było doświadczyć, ponieważ relikwie były ukryte głęboko w klasztorach buddyjskich (w posągach) i wyjmowane jedynie w trakcie wielkich uroczystości. W przyszłości, w 2010 roku, relikwie te zostaną umieszczone we wnętrzu posągu serca, posągu przyszłego Buddy, Buddy Maitreya. Pomnik ten jest budowany w Kushinagar (stan Uttar Pradesh) w Indiach.

Czym są relikwie buddyjskie? Z reguły mówiąc o relikwiach mamy na myśli coś martwego, nieożywionego, jak np. kości lub fragmenty zębów. W przypadku relikwii buddyjskich jest jednak inaczej. Gdy dokonuje się kremacji zwłok Mistrza, w popiele można znaleźć podobne do pereł kryształy. Tybetańczycy nazywają je Ringsel. Mają one wyjątkowy charakter, bo zawierają w sobie „esencję” osiągnięć mistrza na poziomie duchowym. Jego wewnętrzna czystość pojawia się właśnie w formie relikwii. Prawdziwi duchowi mistrzowie w trakcie swojego życia nie dyskutują na temat tego, który z nich ma większe osiągnięcia na drodze rozwoju duchowego, na drodze do oświecenia, który osiągnął większe zrozumienie, czym jest współczucie i mądrość. Dopiero relikwie, które pozostawia po sobie są namacalnym dowodem tego, iż Mistrz przed śmiercią osiągnął zrozumienie stanu współczucia i mądrości.

Jaka jest korzyść z oglądania relikwii? Oglądanie relikwii, styczność z nimi daje unikalną możliwość nawiązania duchowego kontaktu z mistrzami buddyjskimi, którzy postanowili kiedyś, że będą pozostawiali relikwie po to, aby następne pokolenia mogły kontynuować pracę nad wychodzeniem z cierpienia wszystkich czujących istot a tam samym tworzyć szczęście i budzić swoje serca do bezwarunkowej miłości.

I tak, dzień po dniu, ludzie czerpią emanującą z relikwii energię miłującej dobroci. Osoby praktykujące buddyzm, jak i te, które nie mają z buddyzmem nic wspólnego wielokrotnie wypowiadały się na temat tego, że przebywając w obecności relikwii odczuwały inspirację, uzdrowienie, łagodność.

Jakie relikwie możemy zobaczyć w trakcie wystawy? Większość z nich to relikwie Buddy Siakjamuniego. W kolekcji znajdują się także relikwie Buddy Kasyapy, który żył przed Buddą Siakjamunim, a także Milarepy, Lamy Atisha, Nagarjuny, Anandy, I Karmapy, Yeshe Tsogyal i wielu innych mistrzów.

Jak należy okazywać szacunek relikwiom? Wystawa jest skierowana do wszystkich ludzi, którzy chcą połączyć swoje serca w intencji pokoju i miłości na świecie. Skierowana jest do wszystkich niezależnie od ich przekonań religijnych i dlatego nie obowiązują w trakcie oglądania relikwii specjalne reguły. Prosimy jedynie o zachowanie należnego szacunku.

Osoby praktykujące buddyzm w trakcie tej wystawy zachowują tradycyjne podejście circumambulate, składają ukłony, ofiarowania i intencje.
Zapraszamy wszystkich, aby doświadczali obecności relikwii w najlepszy dla siebie sposób

W jakich krajach gościły relikwie? Od momentu rozpoczęcia podróży po świecie w marcu 2001 r. relikwie (na ponad 100 wystawach) oglądali mieszkańcy USA, Kanady, Singapuru, Tajwanu, Mongolii, N. Zelandii, Rosji i Europy.


Czytaj także:
Dalajlama honorowym obywatelem Warszawy [zdjęcia]
KonradKokosa: Rondo Wolnego Tybetu
Mandala Tybetańczyków w Warszawie [wideo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto