Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za dwa lata Stare Miasto zmieni oblicze

Redakcja
Lepsza nawierzchnia, gazowe oświetlenie, udogodnienia dla niepełnosprawnych – takie zmiany czekają Starówkę.

Już w 2012 roku rozpocznie się zmiana wizerunku Starówki. We wtorek odbyły się konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mogli przedstawić swoje propozycje na zmiany na Starym Mieście. - Podpatrywaliśmy w Oslo, jak władze komunikują się z mieszkańcami i teraz staramy się zrealizować tę ideę konsultacji społecznych w Warszawie - tłumaczy Anna Petroff-Skiba, prowadząca projekt „Wzmacnianie mechanizmu partycypacji społecznej w m.st. Warszawie”.

Na spotkanie przybyło ok. 50 osób. – We wcześniejszych konsultacjach rozmawialiśmy już z varsavianistami, niepełnosprawnymi i przedstawicielami organizacji zajmujących się ochroną zabytków – informuje Maciej Pawłowski, koordynator akcji "Stare Miasto w nowej odsłonie”.

Największe zmiany czekają nawierzchnię. – Zaznaczony zostanie przebieg starych murów obronnych, a także uzupełnimy braki w chodnikach. Chcemy także pomóc osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po "perle stolicy” – mówi Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Przyznaje, że w tym przypadku trudno będzie znaleźć "złoty środek”, zadowalający zarówno osoby niepełnosprawne, jak i niewidome. - Ci, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich proponują, żeby zlikwidować krawężniki, utrudniające im jazdę, natomiast niewidomi przypominają, że właśnie dzięki wyczuwaniu krawężników za pomocą białej laski łatwiej im się przemieszczać.

Ewa Nekanda–Trepka, stołeczny konserwator zabytków zapewnia, że nawierzchnia zmieni się tylko nieznacznie. – Nie przewidujemy żadnych rewolucji. Te nawierzchnie przetrwały wojnę. Polepszymy tylko ich jakość i przypomnimy przebieg murów obronnych. Zajmiemy się także ich wyrównaniem, ponieważ np. na Rynku Starego Miasta nawierzchnia jest bardzo pofalowana.

Oprócz tego na trzech ulicach prawdopodobnie pojawi się gazowe oświetlenie. – Obszar wyznaczony przez ul. Kanonią, Dziekanią i Jezuicką został najwierniej odtworzony po II wojnie światowej, więc warto byłoby odtworzyć jeszcze jeden detal sprzed wojny, czyli oświetlenie gazowe – tłumaczy konserwator, wyrażając nadzieję, że przy okazji rewaloryzacji również i ten pomysł zostanie urzeczywistniony.

Zielono i więcej ścieżek rowerowych na Starówce?

W czasie dyskusji padło kilka sugestii ze strony mieszkańców. Mieszkający na Starówce od ponad 50 lat mężczyzna domagał się od władz, żeby zajęły się problemem rowerzystów. – Brakuje ścieżek rowerowych, a co jakiś czas zdarzają się wypadki. Przechodnie powinni czuć się bezpieczniej, a nie schodzić z chodnika pędzącym rowerzystom – argumentował. Zaproponował także, by przy Pałacu Ślubów znów pojawiła się zieleń.

Uwagi do koncepcji zmian na Starym Mieście można zgłaszać do 5 listopada drogą elektroniczną ([email protected]) lub pocztą tradycyjną na adres: Centrum Komunikacji Społecznej ul. Senatorska 27, 00-099 Warszawa (z dopiskiem „Stare Miasto”).

Z koncepcją zmian można się zapoznać, oglądając wystawę na Placu Zamkowym, prezentującą plany rewaloryzacji nawierzchni Starego Miasta. Poza tym do czwartku (28 października) w godz. 12.00-15.00 obok wystawy funkcjonuje lotny punkt informacyjny, w którym można zostawić swoją opinię i dopytać się o różne sprawy związane z planowanymi zmianami

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto