Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie księżyca. 15 czerwca obserwuj je w Warszawie

AndrzejPukos
AndrzejPukos
100 minut będzie trwało zaćmienie Księżyca. To niesamowite ...
100 minut będzie trwało zaćmienie Księżyca. To niesamowite ... www.sxc.hu / Wikimedia Commons-Jon Sullivan
100 minut będzie trwało zaćmienie Księżyca. To niesamowite zjawisko będzie widoczne także w Warszawie. Oglądaj je już dziś!

Zaćmienie Słońca na waszych zdjęciach


Zanim wybierzemy się 15 czerwca, aby obserwować zaćmienie Księżyca, warto się przygotować. - Dobrze założyć jakąś kurtkę i wziąć coś na komary. Poza tym oglądanie zaćmienie Księżyca nie jest groźne i nie wymaga specjalnych przygotowań - mówi Marcin Kiraga z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Chyba, że chcemy robić zdjęcia, wtedy przyda się statyw i obiektyw o dużej ogniskowej - dodaje.

Zaćmienie księżyca nie wywołuje też problemów z elektroniką czy łącznością. Może spowodować to jednak Słońce, które właśnie teraz przeżywa swoją największą aktywność od lat.

Zaćmienie księżyca potrwa 100 minut!

Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi o godz. 19.23. Całkowicie Ziemia oddzieli go od promieni słonecznych dwie godziny później. Zaćmienie potrwa 100 minut i będzie najdłuższym tego typu zjawiskiem od 11 lat. Nasz satelita będzie normalnie oświetlony o godz. 1.00 w nocy 16 czerwca.

Zaćmienie będzie dodatkowo ciekawe, ponieważ przypadnie na tydzień przed przesileniem letnim, a zachodzące Słońce może przez kilka godzin nadać Księżycowi rdzawą barwę. - Na przełomie wiosny i lata Księżyc znajduje się wyjątkowo nisko nad horyzontem, w czasie pełni przemierza bowiem gwiazdozbiory nieba południowego. Jednak wczesny wieczór, w połączeniu z przyjaznymi temperaturami o tej porze roku powinny nas zachęcić do przyjrzenia się bliżej temu zjawisku - zachęca**Aleksander Kacz ze sklepu Teleskopy.pl.

W Warszawie zjawisko również będzie widoczne. Najlepiej szukać punktów widokowych dających dobry widok na wycinek nieba z księżycem. Warto też znaleźć takie miejsce, w którym nie będzie zbyt dużej ilości oświetlenia np. lamp ulicznych.

Aby móc w pełni docenić walory zjawiska, warto zaopatrzyć się w lornetkę lub - w miarę możliwości - niewielki teleskop astronomiczny. - Interesujące są również zdjęcia Księżyca przez teleskop lub teleobiektyw fotograficzny. Wykonując zdjęcia np. co 10 minut możemy zarejestrować zmiany fazy zaćmienia oraz koloru tarczy naszego naturalnego satelity - poleca Kacz.

Kolejne zaćmienia jeszcze w tym roku

Kolejne takie zjawisko zobaczymy 10 grudnia jeśli chodzi o Księżyc, oraz 1 lipca jeśli mowa o Słońcu. Tyle, że w tym drugim przypadku będzie ono widoczne… z Antarktydy. Zaćmienia Księżyca są bowiem widoczne z każdego miejsca na Ziemi, a Słońca tylko w wąskim pasie.

- Niestety jesteśmy w kiepskim położeniu. Zaćmienie Słońca widać u nas ok. 7 minut. Patrząc z Księżyca mielibyśmy prawie 1,5 godziny obserwacji - wyjaśnia Marcin Kiraga. W Polsce ostatnie zaćmienie Słońca miało miejsce 4 stycznia tego roku. Następne, całkowite, będzie można podziwiać w… 2135 roku. Natomiast częściowe już 20 marca 2015 r.


od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto