Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast betonu nowe, zielone centrum Warszawy. Zmienią się ul. Marszałkowska i plac Pięciu Rogów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Na początku marca drogowcy rozpoczęli wielką przebudowę centrum Warszawy - placu Pięciu Rogów. U zbiegu ul. Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej latem nie będzie już wydzielonych chodników i jezdni, pojawi się natomiast jednolita nawierzchnia z fontanną, ławeczkami oraz zielenią, której mocno w tej części centrum stolicy brakuje. Jak informują drogowcy, na nowym placu staną 22 drzewa. Metamorfozę przejdzie także ul. Marszałkowska - przybędzie zieleni, powstaną nowe przejścia dla pieszych oraz drogi dla rowerów. Szczegóły poniżej.

Zieleń kosztem betonu na placu pięciu Rogów

Gotowy latem tego roku tzw. plac pięciu rogów zyska nie tylko przestrzeń dla pieszych i charakter śródmiejskiego miejsca spotkań, ale też drzewa, których mocno w tej części centrum stolicy brakuje. Projektując nasadzenia bardzo dbaliśmy, by nie zdominowały one charakterystycznego układu przestrzennego tego miejsca, ale go podkreśliły - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Na nowym placu staną 22 klony polne, które w momencie sadzenia w gruncie (nie w donicach) będą miały 8-9 metrów wysokości. Poza zapewnieniem cienia ich rolą będzie podkreślenie układu ulic, które przecinają plac. Drzewa wyznaczą ciąg ulicy Chmielnej, a także Szpitalnej, która - przechodząc w Kruczą - będzie trasą przejazdu nielicznych autobusów.

placpieciurogow
Fot. ZDM

Wspomniana trasa ma prowadzić wschodnią częścią tego miejsca, dlatego drzewa staną bliżej zachodniej części, w pobliżu starego i nowego Domu Braci Jabłkowskich, stanowiących pierzeję placu. Nie przysłonią jednak historycznej ściany. Będą od niej nieco odsunięte, by zapewnić przejście pieszym. Klon polny to drzewo, które wyrasta ponad 15 metrów, ale na żyznej glebie. W śródmiejskich warunkach nie należy się spodziewać takiej wysokości. Za to jego korona kształtuje się od 2-3 metrów ponad gruntem, w sam raz by jednocześnie zapewniać cień i nie rzucać się w oczy pieszym.

Ponieważ drzewa staną w miejscu od dekad wybetonowanym, wymagają szczególnego traktowania, a gleba, do której trafią, zostanie specjalnie przygotowana i przywieziona. Na plac trafią drzewa z rozwiniętą bryłą korzeniową o średnicy 100-130 cm. Każde drzewo zyska osobny system napowietrzająco-nawadniający. W uproszczeniu, w gruncie wokół bryły korzeniowej zostanie zamontowania rura perforowana z wlewem w poziomie posadzki placu - tłumaczą drogowcy.

I dodają: Razem z małą architekturą, fontanną i przewidywanymi w tym miejscu ogródkami restauracyjnymi, drzewa nadadzą placowi Pięciu Rogów zupełnie inny wygląd. W dodatku zależny od pory dnia, bo będą podświetlane reflektorami wtopionymi w nawierzchnię placu, a także od pory roku, bo zielone wiosną i latem klony na jesieni przybierają żółtą barwę, a na zimę zrzucają liście. Nie zmienią jednak przestrzennej perspektywy.

Z takim podejściem zgodził się konserwator zabytków, który zaakceptował projekt.

Zobaczcie wizualizacje placu Pięciu Rogów:

Zamiast betonu nowe, zielone centrum Warszawy. Zmienią się u...

Metamorfoza ul. Marszałkowskiej

- Nowe Centrum Warszawy to program, którego celem jest przekształcenie ścisłego śródmieścia Warszawy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty tych prac już widać. Przebudowę przeszła al. Jana Pawła II, gdzie pojawiły się nowe, równe chodniki, droga dla rowerów i szpalery drzew. Piesi zyskali też naziemne przejścia dla pieszych na rondzie Czterdziestolatka. Rozpoczęła się przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Kruczej i Zgody. Teraz czas na Marszałkowską – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił 9 marca przetarg na projekt wykonawczy zmian na tej ulicy. Obejmuje on dwa odcinki: od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej i od ul. Królewskiej do placu Bankowego. Oba zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” przygotowaną przez Zarząd Zieleni i skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym, pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.
Dodatkowo, projekt ma przewidzieć jednolite zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki.

Marszałkowska stanie się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom. Na obu odcinkach chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej.

Czytaj więcej: Niebawem rusza budowa ścieżki rowerowa na ulicy Marszałkowskiej. Prace mają zakończyć się do lata


h2>Zobaczcie też: Warszawiacy wydają miliony na zamówienia z Uber Eats

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto