Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapisać przeszłość warszawiaków...

Lidia Raś
Lidia Raś
Akcja prowadzona przez Archiwum Historii Mówionej w Domu Spotkań z Historią i przy współpracy z Ośrodkiem Karta, ma być okazją do powiększenia zbioru relacji świadków historii XX w.

Do końca września pracownicy Archiwum Historii Mówionej (AHM) przyjmować będą zgłoszenia osób, które chciałyby się podzielić swoimi wspomnieniami z czasów okupowanej Warszawy.

– W „Domu Spotkań z Historią” trwa aktualnie wystawa niemieckich zdjęć okupowanej Warszawy, pozyskanych z Niemiec, a akcja, którą wspólnie z Miastem i z jego inicjatywy organizujemy, doskonale łączy się tematycznie z tą prezentacją – mówi dla MM Warszawa Katarzyna Madoń-Mitzner, prowadząca AHM. – Starsi wiekiem warszawiacy opowiadają swoją historię w okupowanej Warszawie, a my prezentujemy ja na zdjęciach – dodaje Katarzyna Mitzner.

Relacje bezpośrednich świadków historii, których jest niestety coraz mniej, są bezcennym źródłem wiedzy o tamtych czasach. Ważne jest, że bohaterami zdarzeń stają się tzw. „zwykli ludzie”, świadkowie zdarzeń, niekoniecznie bezpośrednio zaangażowani w walkę.
– Ci ludzie wiele przeżyli, wiele widzieli, spędzali dzieciństwo i młodość w wojennej Warszawie, dzisiaj przychodzą do nas, ale sami do końca nie wierzą, że ich opowieści są ważne – opowiada Katarzyna Madoń-Mitzner, koordynator projektu.

Szefowa AHM nazywa niektóre z tych relacji niemal „aktem terapeutycznym”. – Przychodzą do nas z potrzeby podzielenia się wiedzą o tamtych dniach, by ta wiedza nie odeszła w zapomnienie, by się przydała innym – mówi Mitzner. - Ostatnio zgłosił się do nas 70-latek, któremu w wieku 100 lat zmarła matka. To on czuje się teraz w obowiązku przekazać relacje, które usłyszał od matki – dodaje Katarzyna Madoń-Mitzner.

Relacje świadków nie są nagrywane naprędce; pracownicy zgłaszają się bezpośrednio do domu zainteresowanych opowiedzeniem swojej historii.

Koordynatorka programu podkreśla, że także po zakończeniu oficjalnej akcji każdy chętny do przekazania relacji nadal będzie mógł to uczynić w Domu Spotkań z Historią! – Tak naprawdę akcja dopiero w drugiej połowie września nabrała tempa. Adresatami apelu Miasta i AHM są ludzie starsi, rzadko korzystający z informacji. Dopiero po rozpropagowaniu akcji w mediach zaczęli się oni do nas zgłaszać, nawet po kilka osób dziennie – dodaje Madoń-Mitzner.

Punkt kontaktowy, w którym można zgłaszać nazwiska osób chętnych do podzielenia się swoją historią czynny będzie do końca września we wtorki, środy, czwartki w godz. 12.00-15.00 w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto