Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasłona dymna wokół konkursu na Muzeum II Wojny

Jarosław Zalesiński
Zakwestionowanie procedury wyłaniania zwycięzców może sprawić, że budynek nie będzie gotowy na 1 września 2014 r.

Sprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą i podjęte przez prokuraturę postępowanie wyjaśniające to obecny etap konkursu architektonicznego na siedzibę Muzeum II Wojny Światowej. Do jednej i drugiej instancji odwołała się krakowska pracownia K3 Architekci, jeden z uczestników konkursu. Gdyby KIO uwzględniła protest K3 Architekci, rzeczywiście mielibyśmy problem. Muzeum II Wojny Światowej, jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w Gdańsku, ma zostać otwarte 1 września 2014 r. Ewentualne zakwestionowanie procedury konkursu mogłoby tę datę postawić pod znakiem zapytania. Przedsięwzięcie cieszy się światowym rozgłosem, zaangażował się w nie ze swoim autorytetem premier Donald Tusk. Lepiej nie myśleć, jak przesunięcie otwarcia zostałoby to w świecie odebrane.

Może jednak izba nie dopatrzy się w procedurze konkursowej na tyle poważnych uchybień, by konkurs unieważnić. Być może prokuratura nie znajdzie potem podstaw, by postawić komuś jakieś zarzuty. Wtedy sprawy nie będzie? Jakaś nadal będzie. Niedobra atmosfera - zresztą krzywdząca bardzo udany według powszechnej opinii zwycięski projekt - pozostanie.

Przypomnijmy: wszyscy uczestniczy konkursu do nadsyłanych projektów dołączali koperty z kodami, które po rozstrzygnięciu pozwalały zidentyfikować autorów prac. Na kilka dni przed uroczystym ogłoszeniem wyników konkursu muzeum zaskoczyło jego uczestników mejlową prośbą o ponowne nadesłanie dekodujących kopert, ponieważ cztery gdzieś zginęły. Takiej historii nie pamiętają najstarsi górale. Co więcej, kiedy 1_września poznaliśmy wyróżnione projekty, okazało się, że pierwszą nagrodę zdobyła praca numer 84171358, gdyńskiego Studia Kwadrat. Numerem 84171358 oznaczona była jedna z czterech zagubionych kopert. To właśnie stało się powodem złożenia przez K3 Architekci protestu, powodem niejedynym, ale prowokującym najwięcej pytań.

Jak mogło dojść do zgubienia kopert? Tłumaczy to oficjalne pismo podpisane przez Zdzisława Sznycera z kancelarii Koneksja, która w całej konkursowej procedurze była prawnym przedstawicielem muzeum. Projekty rozpakowywano na obu dziedzińcach Politechniki Gdańskiej 14 i prawdopodobnie także 16 sierpnia. "Podczas rozpakowywania prac konkursowych sporządzone zostały protokoły, które potwierdzają, iż do każdej z nadesłanych prac konkursowych została dołączona w sposób trwały koperta" - stwierdza pismo. "Jednocześnie niszczone były opakowania po otwieranych na bieżąco pracach konkursowych. Wykonywanie tych czynności jednocześnie doprowadziło do zniszczenia czterech kopert".

- Fakt przypadkowego zniszczenia kopert został odnotowany w protokole sędziów referentów - stwierdza Janusz Marszalec, wicedyrektor muzeum. Informacja o zgubie wypływa dopiero 27 sierpnia, jak się wydaje, już po dokonaniu wstępnej klasyfikacji. Konkurs miał zostać rozstrzygnięty 1 września. Pracowniom pozostawiono na dosłanie kopert raptem cztery dni. Prawdziwie sprinterska dyscyplina, jeśli pamiętać, że firmy rozrzucone były na kilku kontynentach.

Po zgubieniu kopert powstało ryzyko, że projekt może być nagrodzony i nie będzie wiadomo, komu składać gratulacje

Najpierw zatem szukano kopert (ale jeśli opakowania po projektach zostały ponoć od razu zniszczone, to wśród czego tych kopert poszukiwano do 18 sierpnia?), a potem szukano bezpiecznej formuły prawnej (ale przecież kancelaria znała prawdę od początku i wiedziała, jak doszło do zagubienia kopert, czy może jednak nie wiedziała?). Pozostawiam to ocenie Czytelników, czy nie bardziej prawdopodobnym i prostszym wyjaśnieniem jest to, że właśnie 27 sierpnia sędziowie referenci przedstawili sądowi owe dwie listy, które projekty oceniać, a które odrzucać. Projekt nr 84171358 znalazł się w tej pierwszej grupie. Powstało ryzyko, że może być wyróżniony albo i nagrodzony i nie będzie wiadomo, komu składać gratulacje, co byłoby dość kompromitującą formą celebracji uroczystości.

Czyli gdyby Studio Kwadrat, Bogu ducha w tym wszystkim winne, nie opracowało tak znakomitego projektu, problemu by nie było? Moim zdaniem pozostawałby problem mało, niestety, profesjonalnej organizacji konkursu, tak prestiżowego przedsięwzięcia, a co gorsza - ukrywania wpadki. Zresztą wpadka z kopertami nie jest sprawą jedyną. Zmieniono na przykład w regulaminie adres, pod który miano nadsyłać projekty. Miała je odbierać kancelaria Koneksja, ale gdy do konkursu na pierwszym etapie zakwalifikowano aż 240 firm, ten kłopotliwy obowiązek wzięło na siebie muzeum. Co najmniej jedną pracę omyłkowo wysłano pod adresem kancelarii i specjalnie jeździła po nią sekretarz sądu, co znowu nie wiem jak ma się do warunków regulaminu. Późniejsze perturbacje wydają się już tylko efektem tej niezasadnej i niezrozumiałej uczynności muzeum wobec prowadzącej jego sprawy kancelarii.

Muzeum otwieranie kopert załatwiło na zasadzie obowiązkowego czynu społecznego pracowników muzeum. Takie właśnie poluzowanie standardów, a potem stawianie zasłony dymnej, by ukryć problem, cechuje działania muzeum w całej tej niby śmiesznej i drobnej, ale mającej być może całkiem poważne konsekwencje sprawie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto