Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbiorniki z niebezpiecznymi substancjami odkryte w lasach pod Wołominem. Wyznaczono nagrodę pieniężną za wskazanie sprawców

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Trwają badania toksykologicznie i chemiczne znalezionych substancji
Trwają badania toksykologicznie i chemiczne znalezionych substancji SJR ECO - Specjalistyczna Jednostka Ratownicza ECO
W sobotę, 24 lutego, w lasach na terenie powiatu wołomińskiego odkryto porzucone mauzery z nieznanymi substancjami. Niektóre z nich były rozszczelnione, a płyn przedostał się do ziemi. Obecnie niebezpieczne substancje poddawane są badaniom i analizom pod względem zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Starosta wołomiński wyznaczył nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla osób, które pomogą w ujęciu sprawców. Szczegóły poniżej.

Pojemniki porzucone w lasach. Kilka dni intensywnych działań służb

W sobotę, 24 lutego, po południu Specjalistyczna Jednostka Ratownicza ECO dostała zgłoszenie o zagrożeniu chemiczno-ekologicznym na terenie powiatu wołomińskiego. Patrol został skierowany do Obszaru Natura 2000 Krogulec, gdzie odkryto mauzer, z którego nieznana substancja wyciekała do środowiska. Natychmiast zabezpieczono zbiornik oraz powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, straż pożarną oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Trwają badania toksykologicznie i chemiczne znalezionych substancji

Zbiorniki z niebezpiecznymi substancjami odkryte w lasach po...

Później, tego samego dnia, kolejne pojemniki odkryto na terenie gminy Karolew. Tym razem jednak mauzer był rozszczelniony, a substancja przedostała się do ziemi. - Niezwłocznie powiadamiamy PCZK, które na miejsce dysponuje OSP Zaścienie. Podczas zabezpieczania pojemnika i wskazywania drogi dojazdowej dla OSP, ujawniamy kolejny mauzer, ale na szczęście jest on tylko wywrócony. Natychmiast go zabezpieczamy i ponownie przekazujemy informacje do PCZK - zrelacjonowała jednostka.

Dzień później, 25 lutego, na terenie gminy Dąbrówka odkryto kolejne nielegalne składowiska odpadów. Do godziny 12.00 odnaleziono aż 5 takich składowisk. Działania kontynuowano w poniedziałek, kiedy to również zabezpieczono kolejny mauzer.

Nagroda za wskazanie sprawców

Obecnie niebezpieczne substancje poddawane są badaniom i analizom pod względem zagrożenia dla ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Prowadzone są zintensyfikowane działania przez odpowiednie służby tj. Policję, PSP, WIOŚ, Specjalistyczną Jednostkę Ratownicza ECO, OSP oraz służby z Urzędu Gminy Dąbrówka. Kontrolowane są tereny zagrożone. Policja prowadzi działania w celu ustalenia sprawców - przekazał Urząd Gminy Dąbrówka.

W poniedziałek, 26 lutego, w Dąbrówce odbyło się spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego zorganizowane przez starostę wołomińskiego Adama Lubiaka. Starosta podjął decyzję o wyposażeniu służb w dodatkowe narzędzia prewencyjne takie jak drony czy fotopułapki. Wyznaczył również nagrodę w wysokości 5 tys. zł dla osób, które pomogą w ujęciu sprawców.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców i osób przebywających na terenie gminy Dąbrówka, aby zwracali szczególną uwagę na pojazdy typu Minivan, samochody dostawcze czy inne pojazdy poruszające się w lesie, które mogą przewozić niebezpieczne materiały. O wszystkich podejrzanych sytuacjach prosimy informować Urząd Gminy w Dąbrówce: 29 642 90 27, 29 642 82 62 oraz Komisariat Policji w Radzyminie: 22 786 50 07 - apelują urzędnicy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto