Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żoliborz: Fort Sokolnickiego znowu zamknięty

Roksana Pietrzak
mat. prasowe
Na to wydarzenie Żoliborz czekał kilka lat. Remont wstrzymywano, odkładano i wznawiano. Interweniowali mieszkańcy, politycy, artyści. Wreszcie, na sobotę 24 września zapowiedziano otwarcie Fortu Sokolnickiego. Czy faktycznie do tego otwarcia doszło?

W sobotę po południu przed Fortem Sokolnickiego zebrało się wiele osób. Każdy chciał zobaczyć wnętrze budynku po remoncie. Z każdą minutą jednak, ze względu na opóźnienia, tych chęci było coraz mniej.

O godzinie 14, po przybyciu Hanny Gronkiewicz-Waltz rozpoczęły się uroczystości główne. Otwarcie Fortu poprzedziły salwy z armat. Odpalenie ostatniego ładunku przypadło w udziale Prezydent Warszawy. Chwilę później przy dźwiękach werbli, tłum wkroczył do Fortu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz chwaliła obiekt, zadeklarowała, że będzie służył kulturze i sztuce Żoliborza. Były podziękowania, brawa i kwiaty. Na zakończenie wystąpili uczniowie żoliborskiej szkoły muzycznej.

W międzyczasie, burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla i burmistrz II dzielnicy Budapesztu Zsolt Láng odsłonili na ścianie fortu tablicę pamiątkową Franciszka Liszta.
W budynku, poza odnowionymi wnętrzami, można było zobaczyć jedynie wystawę prac plastycznych dzieci. Mimo to odwiedzający mieli możliwość zwiedzenia obiektu z przewodnikiem.

Zanim jednak doszło do tego wydarzenia, Fort Sokolnickiego musiał przebyć długą drogę. Powstał w 1851 roku jako ceglana baszta Montalemberta zwana Fortem Siergieja. Przetrwał dwie wojny światowe, zmienił nazwę i trafił w ręce wojska po to, aby w 2003 roku za 1mln. zł odkupiła go dzielnica.

W sierpniu 2009 r. po wcześniejszych interwencjach m. in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Janusza Morgensterna, do fortu wkroczyła ekipa budowlana PBM Południe. Zakończenie prac planowano na rok 2010. Termin ten jednak kilkakrotnie przesuwano.

Ostatecznie prace w forcie zakończyły się dopiero w tym roku. Wydawałoby się, że po hucznym, sobotnim otwarciu, pozostanie on otwarty na stałe. Tak się jednak nie stało. Wraz z zakończeniem dnia otwartego, fort... zamknięto.

Czytaj też: W weekend otwarto nowy Fort Sokolnickiego

Fort miał być centrum kulturalnym Żoliborza z kafejkami, galeriami i amfiteatrem. Obecnie jednak świeci pustkami. W związku z unieważnieniem konkursu na dzierżawę, przyszłość budynku pozostaje pod znakiem zapytania.

Przetarg na 10 letnią dzierżawę miasto ma ogłosić na początku października. Najemca powinien być znany w grudniu.

Do tego czasu warszawiacy muszą zadowolić się nowym planem Urzędu Dzielnicy Żoliborz na zagospodarowanie obiektu. - Począwszy od weekendu, będą odbywały się w Forcie koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Będziemy o nich sukcesywnie informować mieszkańców – zapewnia w rozmowie burmistrz dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla.

Źródło: artykuły prasowe, Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto