Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żoliborz: modernizacja Fortu Sokolnickiego opóźniona

Rafał Babraj
Rafał Babraj
- Mamy opóźnienie. Otwarcie odbędzie się dopiero w marcu 2011 roku - ujawnia rzecznik Żoliborza, Andrzej Kawka.

Prace w forcie rozpoczęły się w sierpniu 2009 roku i miały zakończyć jesienią 2010. Wiadomo już jednak, że tak się nie stanie.

- Mamy opóźnienie. Przez surową zeszłoroczną zimę roboty zostały spowolnione, dodatkowo natrafiliśmy na pozostałości fortyfikacji nie ujęte w dokumentacji - mówi Andrzej Kawka, rzecznik dzielnicy Żoliborz. - Bezpiecznie będzie powiedzieć, że fort zostanie otwarty dla mieszkańców dopiero w marcu 2011 roku - dodaje.

Mieszkańcy chcą mieć wpływ

Z inicjatywy komisji dialogu społecznego, działającej przy urzędzie dzielnicy, stworzona została ankieta, w której mieszkańcy mogli wyrazić już teraz swoje oczekiwania co do przyszłości fortu. Była ona dostępna w formie elektronicznej oraz papierowej. Wzięło w niej udział aż 420 osób.

- To bardzo dobry wynik, nie oczekiwałem, że odzew będzie tak wielki - mówi Kawka. - Widać, że mieszkańcy interesują się tym fortem, że temat kultury na Żoliborzu jest im bliski - dodaje.

Wyniki ankiety wskazują, że mieszkańcy chcieliby mieć rzeczywisty i stały wpływ na działalność kulturalną fortu, większość z nich uważa także, że placówką powinna zarządzać osoba wybrana w otwartym konkursie. 76,4 proc. badanych pragnie, aby Fort Sokolnickiego pełnił rolę otwartego, dynamicznego Centrum Kulturalnego europejskiej klasy. Tylko 21,7 proc. ankietowanych wolałoby, aby pełnił rolę lokalnego domu kultury.

Koncerty, wystawy, teatr - tego chcą mieszkańcy

Respondenci najchętniej widzieliby w murach fortyfikacji koncerty muzyczne i wydarzenia związane z muzyką. takie. jak recitale, czy konkursy piosenki (69 proc.).

Blisko połowa ankietowanych (48,5 proc.) chciałoby też wystaw oraz wernisaży i ekspozycji muzealnych. Na trzecim miejscu mieszkańcy wskazali teatr (36 proc.), w tym kabarety i warsztaty teatralne.

Ankietowani wspominali także o spotkaniach z ciekawymi ludźmi świata kultury (32 proc.), chcieliby też, aby w forcie znalazła się kawiarnia (29 proc.). Duża grupa ankietowanych (27 proc.) postulowała organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży, wspominano również o seansach filmowych i projekcjach slajdów (24 proc.) oraz różnych warsztatach (19 proc.).

Kto zabrał głos?

80 proc. osób, które zabrały głos w akiecie były mieszkańcami Żoliborza. Zdecydowana większość badanych, dokładnie 79,5 proc. deklarowało wykształcenie wyższe.

Jeśli zaś chodzi o wiek, najwięcej respondentów (49,9 proc.) było w wieku 25-34 lat. Głos w ankiecie licznie zabrali też mieszkańcy w wieku 35-50 lat (22,4 proc) oraz 15-24 lata (17,4 proc). Pozostałe 10 proc. to osoby powyżej 51 roku życia.


Zobacz również:
Rozpoczęto modernizację Fortu Sokolnickiego
Żoliborz: nakręcił film o swojej dzielnicy i chce zostać radnym
Fort Bema: odnowią zabytkowy mostek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto