Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Warszawa. Ogród zoologiczny zamienił się w małą Amazonię! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Zoo Warszawa. Ogród zoologiczny zamienił się w małą Amazonię! [ZDJĘCIA]
Zoo Warszawa. Ogród zoologiczny zamienił się w małą Amazonię! [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski/materiały prasowe
Od 6 grudnia mieszkańcy Warszawy mogą przenieść się w niezwykłą podróż do Ameryki Południowej. W warszawskim zoo, po gruntownym remoncie, działa nowe akwarium. Najbardziej widowiskowym elementem jest jedenastometrowe akwarium, które imituje... Amazonkę.

Zoo Warszawa. Ogród zoologiczny zamienił się w małą Amazonię! [ZDJĘCIA]

– Cały czas staramy się uatrakcyjniać i wzbogacać ofertę warszawskiego zoo. Dziś prezentujemy państwu wyremontowane akwarium. Budynek w którym się znajdujemy wymagał naprawdę poważnych prac , gdyż jego konstrukcja była naprawdę w złym stanie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że już od mikołajek warszawiacy będą mogli podziwiać tę wyjątkową ekspozycję, która przenosi nas do Ameryki Południowej – mówił podczas prezentacji obiektu Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Budynek, w którym aktualnie znajduje się akwarium, powstał w 1932 roku. Funkcjonował wówczas jako szklarnia i hala dla ptaków. W latach 30. XX wieku uważany był za jeden z najpiękniejszych budynków w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Jego walory zostały docenione i budynek wraz z otaczającym go terenem został wpisany do rejestru zabytków, dzięki czemu jego wygląd zewnętrzny nie uległ zmianie. Wewnątrz jednak zmieniło się wszystko. Zamiast licznych, małych zbiorników, akwarium liczy ich obecnie sześć. Są one jednak niezwykłe.

Mała Amazonia na Pradze w warszawskim ZOO
Zaraz po przekroczeniu progu i przejściu przez mostek, nasz wzrok kieruje się w strone podłogi, gdzie pod nogami pływają nam wielkie płaszczki rzeczne Potamotrygon motoro. Oczko wodne, w którym żyją, choć wygląda niepozornie, mieści w sobie aż 10 tysięcy litrów wody! Otwarty zbiornik otoczony jest egzotyczną roślinnością, a sam mostek wykonany jest ze szklanych płyt.

Główną część ekspozycji, który od razu przyciąga uwagę, jest olbrzymie akrylowe akwarium o pojemności aż 30 000 litrów. Zamieszkują je ryby z rodzin kąsaczowatych. Wystawa uzupełniona jest bujną roślinnością typową dla Ameryki Południowej. W tym słodkowodnym zbiorniku imitującym najdłuższą rzekę na świecie, zwiedzający zobaczą ponad 30 gatunków ryb m.in. neonki, w tym neonki czerwone, bystrzyki axelroda czy otoski przyujściowe.

Obok akwarium znajduje się paludarium, w któym również mieści się 30 tysięcy litrów wody. W nim możemy podziwiać największe ryby Amazonii - arapaimy Arapaima gigas. Ich długość sięga dwóch metrów, a waga ponad 100 kilogramów.

Morskie akwaria zestawiono w system trzech zbiorników o łącznej objętości 15 000 litrów. Zamieszkują je miękkie koralowce, ukwiały, ryby rafy koralowej. Oddzielne schronienie znalazły koniki morskie.

We wszystkich zbiornikach, w ściankach, zamontowane są specjalne dysze, które wytwarzają prąd morski, aby zapewnić faunie i florze optymalne warunki jakie panują w ich środowisku naturalnym.

Aby lepiej poznać środowisko naturalne amazońskiej dżungli, część ekspozycji została uzupełniona multimedialnym systemem informacyjnym.

Gruntowny remont zakończony
Prace nad modernizacją budynku rozpoczęły się na przełomie 2013 i 2014 roku. Chociaż bryła budowli, ze względu na swój zabytkowy charakter, pozostała niezmieniona, to budynek zyskał solidne fundamenty, a także wzmocnienia konstrukcyjne spinające całość. Pawilon zyskał nowy dach, poddasze użytkowe, dodatkowe wyjście ułatwiające komunikację budynku oraz nowe instalacje sanitarne, hydrauliczne i elektryczne. Przy projektowaniu zmian w budynku zadbano również o to, aby był odporny na wpływ ciepłej i wilgotnej atmosfery. Wodę do celów użytkowych podgrzewają dwie baterie solarne.

Inwestycja pochłonęła blisko 5,8 mln złotych. Całość została sfinansowana ze środków m.st. Warszawy.

Czytaj też: Świąteczna iluminacja w Łazienkach. Królewskie ogrody ponownie pięknie rozbłysną


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto