Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie. Wiemy kiedy!

Redakcja
Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w UE powstaje w Warszawie. Na szczycie otwarty taras widokowy!
Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w UE powstaje w Warszawie. Na szczycie otwarty taras widokowy! Mat. pras.
Varso Tower będzie wyższy niż Pałac Kultury. Jednak oprócz wieży, przy Chmielnej powstanie cały kompleks budynków. Będzie gotowy w 2020 roku.

Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie. Wiemy kiedy!

To nie będzie zamknięty biurowiec. Przy Chmielnej powstaje kaskadowy drapacz chmur, który ma stać się wizytówką wysokościowej Warszawy. Budynek urośnie aż do 310 metrów i zajmie pierwsze miejsce pod względem wysokości całkowitej w Unii Europejskiej. To pierwszy wysokościowiec w kraju, który przewyższy Pałac Kultury i Nauki. Co ważne, obiekt będzie dostępny dla mieszkańców. Wejdziemy do niego z ulicy, panoramiczną windą wjedziemy na szczyt, gdzie skorzystamy z restauracji albo pospacerujemy po dachu.

- Zaprojektowany z myślą o ludziach, dbający o ich potrzeby w ciągu dnia pracy i po godzinach, otwarty na sąsiadów i gości z zewnątrz, którzy z tarasu widokowego ujrzą piękno, historię i rozwój całej stolicy – tłumaczy prezes inwestora budynku, HB Reavis Poland i zapowiada, że prace przy wieżowcu wystartują w połowie 2017 roku.

Źródło wideo: naszemiasto.pl

Sama wieża, która zajmie obszar 45 na 38 metrów u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II, została zaprojektowana przez pracownię Foster + Partners. Kaskadowa konstrukcja w stylu high-tech sprawia wrażenie lekkiej i jasnej. Fasada przykryta będzie szkłem, po to by, jak zapowiadają projektanci, przepuszczać jak najwięcej światła słonecznego. Varso, bo tak inwestor nazwał budynek, będzie składać się z dwóch części: piętra użytkowe (dach na wysokości 230 metrów) oraz iglica (80 metrów).

– W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców, w tym przeszklony dziedziniec na parterze oraz wyjątkowy taras widokowy z restauracją na szczycie. Z niecierpliwością czekamy na moment, w którym budynek zacznie piąć się ku górze – komentuje Grant Brooker, Partner Zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners, stojący na czele zespołu projektowego, w skład którego wchodzą też Jędrzej Kolesiński i Krzysztof Górnicki. Ostateczny projekt był przygotowywany przez trzy lata. Wszystko po to, aby wpasować budynek w układ okolicznych, ale także przyszłych budynków.

Taras widokowy i restauracja

Na ostatnie, czyli 53 piętro wjedziemy przeszkloną windą. Wstęp najprawdopodobniej będzie płatny, ale inwestor zapewnia że cena za oglądanie Warszawy nie będzie wyższa niż wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury.

Przeżycia będą jednak zupełnie inne. Po pierwsze przez to, że miejsca do oglądania Warszawy z wysokości są dwa. Pierwszy przystanek będziemy musieli zrobić na poziomie 46. i 47. Tam dociera przeszklona winda. W tym miejscu powstanie prestiżowa restauracja oraz zielony taras.

Główny punkt widokowy zlokalizowany zostanie sześć pięter wyżej. Tam, zwiedzającym udostępniony zostanie cały dach. Będziemy mogli podziwiać panoramę całej Warszawy oraz niebo, ponieważ przestrzeń nie będzie ograniczona wiatą czy sufitem.

Historyczna Chmielna

Wieża to jedynie część kompleksu, który zaoferuje aż 140 tys. mkw powierzchni biurowej. Fasada Varso będzie się ciągnęła przez dwieście metrów wzdłuż ulicy Chmielnej. Powstanie tam zróżnicowana zabudowa oraz pasaż spacerowy. Będzie to nowa, śródmiejska pierzeja nawiązująca do przedwojennego układu tamtej ulicy.

– Zachowanie przyjaznej skali zabudowy Varso wzdłuż ulicy Chmielnej, otwartość na otoczenie i sprzyjanie ruchowi pieszemu wokół i wewnątrz budynków to nasze główne założenia – mówi Stanisław Rewski z biura projektowego HRA Architekci odpowiedzialnego za wygląd pozostałej części kompleksu.

Niższe partie będą się składały z dwóch biurowców (90 i 81 metrów wysokości) oraz zwartej, kilkupiętrowej zabudowy. Całość będzie przecinał pasaż, a partery zostaną zaadoptowane na restauracje. - Ogólnodostępne partery sprawią, że Varso wtopi się w sieć śródmiejskich uliczek. Dzięki licznym przeszkleniom, budynki zyskają lekkości, a ich wnętrza będą zachęcały spacerowiczów do wejścia do środka. W słoneczne dni, goście i pracownicy biur w Varso będą mogli skorzystać z kawiarnianych ogródków na zewnątrz czy przestrzeni wypoczynkowej na dachach budynków – dodaje Stanisław Rewski.

Także na dachach niższych budynków znajdą się zielone tarasy. W związku z tym zaplecze techniczne zostanie schowane pod ziemią. Poniżej parteru znajdą się też trzy kondygnacje parkingowe dla samochodów oraz 750 miejsc dla rowerów, do których dotrzemy specjalną ścieżką rowerową. Varso to pierwsza duża inwestycja w naszym kraju, która otrzymała najwyższy poziom ekologicznego certyfikatu BREEAM (poziom „Outstanding”).

Cała inwestycja jest warta pół miliarda euro (czyli ok. 2,2 mld zł). Prace budowlane już trwają i będą oddawane etapami. Część obiektów zostanie ukończona już w 2018 roku. Całość, wraz z wieżą, zobaczymy w 2020 roku. Generalnym wykonawcą oraz inwestorem jest firma HB Reavis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto