Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakularna budowa w Fabryce Norblina. Nowe budynki „zawieszone” nad zabytkowymi halami

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Norblin zaczyna piąć się w górę. Nad dawnymi halami produkcyjnymi wyrosną biura. Wkrótce wyłaniać się będą "szklane domy". Całą inwestycja powinna zostać otwarta w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy skorzystamy też z knajpek i punktów rozrywkowych przewidzianych w nowej Fabryce Norblina.

W zeszłym roku w Norblinie, na terenie dawnej fabryki, działy się istne cuda inżynierii. Najpierw 900-tonowy dom fabryczny przejechał piętnaście metrów na specjalnych szynach, by potem - po zbudowaniu konstrukcji podziemnych - wrócić na swoje miejsce. Inny zabytek został podwieszony za pomocą stalowych opasek, niczym chatka Baby Jagi na Kurzej Nóżce.

W międzyczasie zbudowano cztery kondygnacje podziemne (na gigantyczny parking) oraz wszystkie instalacje potrzebne, by cała inwestycja wyrosła z ziemi. Jak słyszymy, główny wykonawca – firma Warbud – zakończyła stawianie najważniejszych elementów konstrukcyjnych części podziemnej. Wszystkie prace poniżej powierzchni zakończą się w maju, ale już teraz Norblin zacznie piąć się w górę.

Spektakularna budowa w Fabryce Norblina. Nowe budynki „zawie...

Biura zawieszone nad kamienicami

Norblin stanie się swego rodzaju metaforą przemian na Woli. Dawne przemysłowe hale zostaną przykryte przez „szklane domy”. Część biurowa zostanie zawieszona nad zabytkami,a całość urośnie do wysokości 40 metrów (dawne hale mają ok. 10 metrów, nadbudówka 30).

- W najbliższych miesiącach proces rewitalizacji Fabryki Norblina nabierze tempa, pełną parą ruszyły już bowiem prace na powierzchni, które unaocznią, jak spektakularna jest to inwestycja – zapowiada Sylwia Filewicz, przedstawiciel inwestora, grupy Capital Park.

Obecnie na budowie pracuje ok. 300 osób. Powstaje strop między trzema budynkami dawnej Walcowni Metali Warszawa. W środku za półtora roku znajdzie się Bio Bazar oraz foodhall, czyli część restauracyjna, gdzie będzie ok 20 knajpek. Kolejna znajdzie się m.in. na najwyższym piętrze, skąd będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Najciekawsze rzeczy dziać się będą jednak tuż przy ziemi.

- Zabytkowe budynki już niedługo zyskają nowe przemurowania z cegieł, nowe stropy i dachy. Natomiast z początkiem maja planujemy rozpoczęcie robót elewacyjnych, a na teren dawnej fabryki zaczną powracać zabytkowe maszyny – dodaje Filewicz.

Ciekawym elementem nowej Fabryki Norblina będą przemysłowe pozostałości, które znajdą się w budynkach, a także pomiędzy nimi. Jako jeden z pierwszy na swoje miejsce wróci zespół wyrównawczego akumulatora hydraulicznego ważący około 67 ton.

Fabryka Norblina. Centrum rozrywkowo-biurowe w niezwykłym mi...

- Przygotowujemy się do rozpoczęcia prac stricte konserwatorsko-restauratorskich przy dziesięciu zabytkowych budynkach. Będzie do nich należało m.in. wykonywanie detali sztukatorskich budynków, wymiana stolarki i ślusarki oraz prace wykończeniowe, np. tynkarskie wnętrz budynków, a także prace konserwatorskie przy wątkach ceglanych. Ruszamy wiosną tego roku. Już teraz na terenie inwestycji pracuje blisko 40 osób specjalizujących się w konserwacji, a w kluczowej fazie zespół dedykowany tym działaniom wzrośnie do 100 osób – mówi Artur Setniewski, dyrektor Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Nad operacją czuwa konserwator zabytków. Deweloper powołał również swoich konsultantów ds. rewitalizacji.

Kiedy otwarcie Norblina?

Otwarcie nowej wersji Fabryki Norblina przesunęło się o kilka miesięcy. Obecny termin podawany przez inwestora to druga połowa 2021 roku. Poza zabytkowymi halami, przeznaczonymi głównie pod cele rozrywkowo-gastronomiczne, większość część – około 2/3 powierzchni - zajmą biura. Powstaną one w nadbudówce, a także w siedmiopiętrowych obiektach budowanych na tyłach działki.

Poza tym w kompleksie znaleźć mają się: butiki, kameralne kino, muzeum oraz wiele restauracji porozrzucanych między wewnętrznymi uliczkami wijącymi się między zabytkowymi budynkami. Dla klientów i pracowników przewidziano ogromny 4-poziomowy parking podziemny na 720 samochodów oraz 200 rowerów. Oczywiście wydano na niego pozwolenie, jednak pozostaje pytanie, czy w tak dobrze skomunikowanym punkcie miasta potrzebny jest parking wpuszczający do ścisłego i zatłoczonego centrum Warszawy dodatkowe 700 samochodów.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto