Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10. urodziny Palmy na rondzie de Gaulle'a. Muzeum Sztuki Nowoczesnej podświetli ją na godzinę!

Helena Chmielewska
fot. Jan Gebert/Facebook
Palma, czyli "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", jest najbardziej znanym projektem artystycznym w przestrzeni publicznej w Polsce zrealizowanym po 1989 roku. Proces jej "adopcji" przez mieszkańców Warszawy trwał kilka lat, by ostatecznie stać się odzwierciedleniem narodowego zamiłowania do absurdu i groteski (zwłaszcza w momentach nadmiernego nadęcia oraz patosu), a także urzeczywistnieniem głębokiej chęci odnalezienia nowych miejskich ikon.

Palma powstała w głowie Rajkowskiej podczas jej podróży do Izraela. Przypomina o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Warszawy. Zbudowano ją dzięki dobrej woli wielu osób i instytucji.

Czytaj: Rajkowska zwraca liście palmie na rondzie de Gaulle'a

- Brakuje mi różnorodności tamtego świata. Nie jakiejś maleńkiej grupy asymilantów. Brakuje ludzi w całym tego słowa znaczeniu innych, demonstrujących swoją inność bez zażenowania, ale i bez agresji. Brakuje tak samo Arabów i Afrykanów. Brakuje energii emigrantów, którzy decydują się zostawić wszystko i zacząć żyć od nowa, ich niepokoju i siły. Stawiam drzewo i traktuję to jako element komunikacji między ludźmi, komunikacji pozawerbalnej i nie angażującej intelektu. Nie chcę, aby ludzie się „rozumieli”. Myślę, że jest to niemożliwe. Chcę, aby byli koło siebie pod palmą - tłumaczy artystka.

Obok palmy sygnalizującej deficyty, jest też palma będąca po prostu desygnatem nowej, miejskiej rzeczywistości. Jest alternatywnym monumentem, którego nonszalancki charakter rozumieją doskonale grupy w jakimś stopniu marginalizowane, odrzucone. Mogą to być protestujące pielęgniarki (które to podczas strajków w sprawie wynagrodzeń w 2007 roku, założyły palmie czepek pielęgniarski), Partia Zielonych, geje i lesbijki, uchodźcy z Bliskiego Wschodu.

Zobacz także: Konflikt Joanny Rajkowskiej z władzami miasta o palmę na rondzie de Gaulle`a

Palma jest pochwałą różnorodności i niestabilności. Warszawa rozrasta się i rozpada na wiele niekompatybilnych urbanistycznych kawałków. W niszach pojawia się nowe życie – oddolne inicjatywy, nietypowe przekształcenia, „spadochronowe” rozwiązania architektoniczne, pomysły na nowe, lepsze miasto. Artystka wskazuje na czarne dziury – w planowaniu miejskim, w zbiorowym sumieniu, w systemie prawnym. Palma walczy z amnezją i brakiem wyobraźni.

W środę 12 grudnia, o godz. 17.00, będziemy wraz z artystką Joanną Rajkowską świętować 10. urodziny Palmy. Na godzinę palma zostanie wydobyta światłem z zimowego mroku, a warszawiacy będą mogli złożyć jej życzenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto