Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie rusza już 7 grudnia!

Helena Chmielewska
materiał prasowy
7 grudnia w Warszawie nowy dokument Wernera Herzoga Death Row (pt. "Korytarz śmierci") otworzy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie – jeden z dwóch największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, od 12 lat konsekwentnie popularyzujący filmy dokumentalne wśród polskiej publiczności. W ciągu 10 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

W dniach 5 - 7 grudnia, między godziną 12:00 a 20:00, w kinie Muranów (ul. Gen. Andersa 5, Warszawa) będą wydawane darmowe bilety na filmy 12. Watch Docs.

Czytaj także: Koncert Sigur Rós już w czerwcu! Wystąpią w warszawskim Amfiteatrze w Parku Sowińskiego [WIDEO]

Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu będzie retrospektywa Jafara Panahiego, utożsamianego z irańską Nową Falą laureata prestiżowych nagród, oraz ofiary wieloletnich represji ze strony rządu Iranu. Wśród prezentowanych dzieł znajdzie się m.in. jego ostatni film, głośny To nie jest film, przemycony z Iranu na projekcję w Cannes na nośniku USB ukrytym w ciastku.

W konkursie zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka. O nagrodę WATCH DOCS ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich walczyć będzie 15 filmów powstałych w 2011 i 2012 roku. WATCH DOCS to również 4 repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Zbliżenia: Birma, Dyskretny urok propagandy: Panie na lewo, Panowie na prawo, tym razem koncentrujący się na propagandzie genderowych stereotypów oraz Nowe filmy polskie. 12. edycja WATCH DOCS to także powrót sekcji filmów krótkometrażowych - Na krótko.

Ponadto w programie festiwalu znalazły się dwie retrospektywy tematyczne: Portret oprawcy czyli zestaw dokumentów przedstawiających zbrodniarzy, którzy za sprawą ideologii lub propagandy popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości oraz Inny – w pułapce obrazu – retrospektywa poświęcona refleksji nad obrazem inności w kulturze, a zwłaszcza kulturze filmowej.

Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w zajęciach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych dokumentalistów, w spotkaniach z twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka, a także w pokazach specjalnych.

Zobacz koniecznie: Poluzjanci i Live Electro Therapy zagrają w Hybrydach 9 grudnia!

W Warszawie festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Iluzjon, kinie Muranów, w Kino.Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Więcej informacji na **

stronie internetowej festiwalu

i

facebook'u

** .

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto