Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat Integracji. "Barier coraz mniej"

Redakcja
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji działa już 15 lat. Z tej okazji w Sali Kongresowej odbyła się w środę jubileuszowa gala. Gościem honorowym był premier Donald Tusk.
Dom Studenta nr 4 UW obiektem bez barier!

Szef rządu pokreślał, że Polska będzie europejskim liderem w dziedzinie znoszenia barier, które doskwierają osobom niepełnosprawnym. - Przechowuję głęboko w swojej pamięci spotkanie na tej gali sprzed dwóch lat. To było moje pierwsze wystąpienie publiczne po objęciu stanowiska prezesa Rady Ministrów. Wówczas Marek Plura i Sławek Piechota [posłowie PO poruszający się na wózkach - red.] powiedzieli mi: "Jeżeli chcesz naprawdę sensownie zainaugurować swoje premierostwo, to musisz być u nas na gali Integracji" – wspominał premier i dodał: - Tamto spotkanie udowodniło mi w sposób niezwykle dobitny, że Polska jest tym miejscem, w którym mamy być może najwięcej do zrobienia w waszych sprawach.

"Znieśmy bariery"

- Ciągle nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Polsce żyje około pięciu milionów niepełnosprawnych. Niepełnosprawność to tak naprawdę ograniczenia, które nie są w tych ludziach. To ograniczenia zewnętrzne, jak np. bariery architektoniczne. W przeszłości używano słów dużo bardziej brutalnych, takich jak "kalectwo". Uważam, że jedynym prawdziwym rodzajem kalectwa jest niezdolność do świadczenia pomocy drugiemu człowiekowi – stwierdził Donald Tusk.

- Zadaniem dla każdego z nas jest to, aby każdy, kto boryka się z jakąś dolegliwością, mógł wykorzystać mimo tych ograniczeń cały swój talent i energię. Pokazujecie, że nie brakuje wam energii, chęci przekształcania świata wokół nas na lepszy. Tego brakuje często tym, którzy uważają się za pełnosprawnych, a tak naprawdę nie widzą, nie słyszą, nie czują. To właśnie oni są najbardziej ograniczeni. Wy nie oczekujecie litości, tylko partnerstwa – podkreślił premier.

Będzie kongres
Przypomniał, że Polska w 2011 r. będzie przewodniczyć Unii Europejskiej. - Chcę, aby nasz kraj zorganizował wtedy europejski kongres na rzecz niepełnosprawnych. Chcę, żeby naszym priorytetem była dbałość o los niepełnosprawnych. Myślę, że będziecie najlepszymi gospodarzami tego ważnego wydarzenia.

Bez alibi

- Nie ma demokracji bez integracji - przemawiał niedawno z mównicy sejmowej Marek Plura z PO, poruszający się na wózku inwalidzkim. Wspólnie z kolegą z partii, Sławomirem Piechotą sprawił, że Sejm dołączył do grona budynków bez barier dla niepełnosprawnych.

- Awantura się przydała - śmiał się na scenie Sali Kongresowej poseł Piechota. W 2006 r., siedząc w ostatnim rzędzie sali sejmowej krzyczał, że chciałby, tak jak inni, mieć możliwość korzystania z mównicy. Dziś może się z niej wypowiadać. - Skoro tak trudny architektonicznie budynek dostosowano do naszych potrzeb, to żaden obiekt nie ma alibi. Każdy można dostosować do potrzeb niepełnosprawnych - przekonywał wspólnie z Markiem Plurą.

Obaj podkreślali też, że w najbliższych wyborach niepełnosprawni będą mieli szereg ułatwień, w tym karty do głosowania w języku Braille’a dla niewidomych, możliwość głosowania korespondencyjnego bez wychodzenia z domu czy pomoc asystenta.

Warszawa bez barier

Podczas jubileuszowej 15 Wielkiej Gali Integracji przyznano nagrody w dwóch kategoriach: "Warszawa bez barier" i "Oczy otwarte". Wręczono także medale "Przyjaciel Integracji".

W konkursie "Warszawa bez barier" nagrodę główną zdobył Dom Studenta Uniwersytetu Warszawskiego numer 4 przy ulicy Zamenhofa za kompleksowe rozwiązania architektoniczne na rzecz osób niepełnosprawnych. Uhonorowano też gimnazjum nr 123 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II przy ul. Strumykowej 21.

Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy zaznaczył, że nowopowstające obiekty są przystosowane dla niepełnosprawnych. - Naszą ambicją jest stworzenie jak największej liczby miejsc przyjaznych, które wcześniej były nieprzyjazne, tak jak nagrodzone w tej edycji budynki. Kolejne edycje "Warszawy bez barier" pokazują właśnie takie obiekty, które jeszcze do niedawna były niedostępne, a obecnie osoby z różnymi niepełnosprawnościami mogą z nich korzystać i czuć się w nich bardzo dobrze.

Mają "Oczy Otwarte"

Z kolei w dziennikarskim konkursie "Oczy Otwarte" grand prix zdobył Cezary Galek z Radia Zachód za cykl reportaży na temat niepełnosprawnych. Ponadto laureatami zostali: Paweł Walewski z tygodnika "Polityka", autor artykułu "Pod opuszkami", Dorota Fredro-Boniecka z Polskiego Radia za audycję radiową "Preclowa strona", Hubert Gorczyca z TVP3 Lublin za program "Spotrafić Rock’n’Rolla" oraz redakcje Programu III Polskiego Radia i  "Gazety Stołecznej".

Instytucje na medal

Medale "Przyjaciel Integracji" dla osób i instytucji, które podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia niepełnosprawnych, wręczono Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędowi m.st. Warszawy, Fundacji Orange, Tadeuszowi Winkowskiemu oraz Fundacji BRE Banku.

Mikołaj na wózku

Przy okazji znany prezenter Hubert Urbański opowiedział o nietypowej akcji społecznej, w której brał kiedyś udział. – Rok temu przebrałem się w strój Mikołaja, usiadłem na wózku inwalidzkim i pytałem przechodniów na Nowym Świecie, czy wpuściliby do domu niepełnosprawnego Mikołaja. Warto było pytać chociażby po to, żeby zobaczyć zaskoczone twarze. Po chwili zastanowienia większość stwierdzała, że zgodziliby się na takiego Mikołaja. Chodziło o uświadomienie ludziom, że to nie powinno być zaskakujące. Niepełnosprawny może być Mikołajem i wcielać się w wiele innych ról, co wcale nie powinno dziwić – podkreślał.

Migoczące światło

Podczas uroczystości co jakiś czas zanikał dźwięk na wyświetlanych na telebimie filmach, a także całkowicie gasło oświetlenie Sali Kongresowej, kiedy ze sceny przemawiali prowadzący i goście. – To celowy zabieg. Dzięki niemu pełnosprawni mogą chociaż na chwilę poczuć się jak osoby niesłyszące czy niewidome – tłumaczył Marcin Prokop, współprowadzący uroczystość razem z Dorotą Wellman.

Środową imprezę uświetniły występy Stanisława Soyki, Romualda Roczenia oraz artystów znanych z programu "Mam talent": Audiofeels, Ewy Lewandowskiej, Marcina Wyrostka i Mateusza Dębka.

Wielka Gala Integracji odbyła się w środę wieczorem w Sali Kongresowej, w przeddzień Dnia Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 15 lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych.


Zobacz również:
"Deaf life" - radosny taniec niesłyszących
Pierwszy w Warszawie plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci
Biuro podróży dla niepełnosprawnych
Za wysokie progi w stolicy
Wytypuj budynki bez barier!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto