Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75-lecie Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Uroczyste świętowanie czas zacząć!

jlig
jlig
Przez cały rok 2010 Muzeum poprzez organizowane wystawy, koncerty, konferencje i wydawane publikacje, obchodzi 75 rocznicę swego powstania. Kulminacja tych obchodów będzie miała miejsce w najbliższą środę, 17 listopada.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się mszą świętą, odprawioną w kościele p/w Św. Krzyża w intencji wszystkich pracowników muzeum. Kolejnym punktem środowych wydarzeń będzie uroczyste spotkanie w sali kina Zorza, na które przybędą zaproszeni goście - władze miasta, województwa, przyjaciele i dobroczyńcy muzeum. Spotkanie uświetni koncert Anny Gutowskiej (skrzypce) i Dariusza Kota (akordeon). Uroczystości jubileuszowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Zygmunta Cholewińskiego.
Głównym elementem obchodów będzie wystawa pt. „Szlachta w blasku swej chwały", która zaprezentuje najświetniejsze zabytki polskiej kultury szlacheckiej, pochodzące od XVII do początków XX wieku. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 17 listopada 2010 o godzinie 13.00 w Budynku Głównym Muzeum (szersza informacja o tej wystawie pojawi się wkrótce).
W tym samym czasie podczas obchodów jubileuszowych zostanie zaprezentowany po konserwacji barokowy gobelin, powstały na początku XVIII wieku we Flandrii według projektów Charlesa Le Bruna. Barokowa tapiseria zatytułowana „Bitwa pod Arbelą" (znana także jako Bitwa pod Gaugamelą) przedstawia zwycięskie starcie wojsk Aleksandra Macedońskiego z Persami pod wodzą Dariusza III. Dokumentuje bitwę, jaka rozegrała się 1października 331 p.n.e. i która to doprowadziła do rozbicia armii perskiej i pozwoliła Aleksandrowi opanować Mezopotamię.
Zakomponowana w trójkącie równobocznym scena środkowa przedstawia pole bitwy i grupę walczących jeźdźców konnych oraz słonie bojowe. Centralną postacią kompozycji jest Aleksander Macedoński, ukazany na spiętym do skoku rumaku, trzymający w prawej ręce włócznię. Mierzy nią w kierującego słoniem bojowym Persa. W tle górzystego pejzażu obserwuje się również przegrupowujące się wojska.
Konserwację gobelinu sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki nim ta przepiękna, monumentalna tkanina mogła wrócić na muzealną ekspozycję, gdzie zajmuje stałe miejsce, na czołowej ścianie klatki schodowej.
Wykonana z wełny i jedwabiu tapiseria należy do najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce, warto więc poświęcić jej nieco uwagi, przemierzając koryatrze rzeszowskiego muzeum.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto