Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

92 rocznica Odzyskania Niepodległości w Kowalu.

Redakcja
Święto Niepodległości w Kowalu
Święto Niepodległości w Kowalu Wojciech Nawrocki
W Kowalu uroczyście obchodzono 92 rocznicę odzyskania przez Polski naród niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli.

W Kowalu uroczyście obchodzono 92 rocznicę odzyskania przez Polski naród niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli. W uroczystościach czynny udział wzięli liczni mieszkańcy miasta i gminy Kowal, organizacje społeczne i polityczne, młodzież szkolna, poczty sztandaroweOchotniczych Straży Pożarnych z Gołaszewa, Kowala i Rakutowa, kombatantów ikowalskich szkół.
Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęły się od zbiórki uczestników na placu Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalu. W miejscu zbiórki spotkali się również przedstawiciele władz samorządowych z miasta i gminy Kowal z burmistrzem Eugeniuszem Gołembiewskim i wójtemStanisławem Adamczykiem na czele. Uroczystość uświetniła orkiestra MOSP wKowalu.
 
Następnie przemaszerowano do kościoła parafialnego pw. św.vUrszuli na uroczystą mszę za Ojczyznę i poległych żołnierzy, którzy przelalivswoją krew na wszystkich frontach świata, byśmy mogli żyć i mieszkać w wolnej ojczyźnie. Mszę celebrował ksiądz kanonik dr. Piotr Głowacki, który w modlitwie ekumenicznej, zwrócił szczególną uwagę na rangę i znaczenie słów, które widnieją na wielu sztandarach „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Jak podkreślił, dziś te wielkie słowa, jakże mocno straciły na znaczeniu i wartości, zwłaszcza w życiu politycznym!!! Politycy wwalce o władzę, za nic mają „Boga, Honor i Ojczyznę” .

By osiągnąć swój cel, potrafią zniżyć się do najgorszych wartości i zachowań.

Następnie po mszy wszyscy przemaszerowali na Plac Rejtana, gdzie odegrano pieśń legionów Piłsudskiego „Pierwszą Brygadę”, a następnie pod pomnikiem wdzięczności delegacje władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów.
Na zakończenie uroczystości przemaszerowano wokół kowalskiego rynku na plac strażacki, gdzie dobiegły końca uroczystości patriotyczno-religijne zaplanowane w tym dniu w Kowalu. Jak co roku, na zakończenie burmistrz Eugeniusz Gołembiewski, w sposób szczególny podziękowałza uświetnienie uroczystości, orkiestrze strażackiej z jej kapelmistrzem na czele, wszystkim pocztom sztandarowym, młodzieży szkolnej wraz z gronempedagogicznym, delegacjom i mieszkańcom za liczny udział. Podkreślił, żedziękuję również tym, co pojawiają się na tych uroczystościach, cyklicznie co 4lata, by zaistnieć i pokazać się przy okazji zbliżających się wyborów.
 
Na koniec podzielę się smutną refleksją, a mianowicie jadącdo Kowala na uroczystości stwierdziłem, że „Patriotyzm” przez duże „P” zanika wnaszym narodzie, w naszym społeczeństwie!!! Na dłoniach swoich rąk, mogłem policzyćdomy na których były wywieszone flagi narodowe. Ale brakowało ich nie tylko nadomach zwykłych mieszkańców, ale o dziwo, na domach należących do sołtysów, radnych,którzy są przedstawicielami samorządu gminnych w terenie, a nawet włodarzasąsiedniej gminy!!!  Tak, zaraz ktoś sięznajdzie i odpisze mi, że to tylko moje subiektywne odczucia, a jego prywatnąsprawą jest to, czy i jak on będzie świętował niepodległość naszej ojczyzny,czy poprzez wywieszenie flagi czy w inny sposób, a może go to w cale nieinteresuje!!! Smutna to refleksja ale prawdziwa.
Tekst i fot. Wojciech Nawrocki

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto