Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Żonkile 2020. Tym razem wolontariusze nie będą rozdawać żonkili na ulicach. Jednak każdy może "wyhodować" je w domu

Redakcja
Akcja Żonkile 2020. Tym razem wolontariusze nie będą rozdawać żonkili na ulicach. Jednak każdy może "wyhodować" je w domu
Akcja Żonkile 2020. Tym razem wolontariusze nie będą rozdawać żonkili na ulicach. Jednak każdy może "wyhodować" je w domu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Akcja Żonkile 2020. W tym roku obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim będą wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zaprasza do upamiętnienia wydarzenia wirtualnie. Szczegóły w tekście poniżej.

Żółty żonkil nawiązuje do kwiatów, które Marek Edelman, jeden z dowódców powstania, co roku 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania kładł przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Akcja Żonkile 2020 w nowym wydaniu

W niedzielę 19 kwietnia 2020 mija 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie z 1943 roku było pierwszym miejskim zbrojnym powstaniem w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej. Co roku, od ośmiu lat, Muzeum POLIN upamiętniało to wydarzenie, rozdając papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. W tym roku będzie inaczej. Z powodu pandemii koronawirusa muzeum przenosi wszystkie działania do internetu. Będą wirtualne spacery, koncerty, rozmowy, audycje radiowe i relacje live.

ZOBACZ ambasadorów Akcji Żonkile 2020

Akcja Żonkile 2020. Tym razem wolontariusze nie będą rozdawać żonkili na ulicach. Jednak każdy może "wyhodować" je w domu

Akcja Żonkile 2020. Tym razem wolontariusze nie będą rozdawa...

- Wystarczy pobrać gotowy szablon na stronie www.Polin.pl i złożyć go. Jest instrukcja wideo, w jaki sposób taki żonkil papierowy każdy może samodzielnie zrobić. Zachęcamy też do pobrania nakładki na facebookowe zdjęcie profilowe - mówi Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile.

Wyhoduj kwiat w domu

W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile.- Muzeum planowało rozdać 250 tysięcy kwiatów. Na ulice Warszawy znów miały wyjść tysiące wolontariuszy, by rozmawiać o powstaniu- informuje Polin. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.

  1. Wystarczy ze strony POBRAĆ SZABLON, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym WIDEOINSTRUKCJA).
  2. Zdjęcie z gotowym żonkilem opatrujemy hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.
    Jeśli publikujecie post na Facebooku, koniecznie oznaczcie także profil muzealny @polinmuseum.
  3. Co, jeśli nie mamy w domu drukarki? Nie wszystko stracone! Możemy zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka jest dostępna tutaj.
  4. Zachęcamy także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter.
    Pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.

Wirtualne obchody 19 kwietnia

Serię wydarzeń "Muzeum POLIN w Twoim Domu", poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim, obejrzycie na muzealnym Facebooku. Program obchodów 19 kwietnia rozpocznie wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania w getcie warszawskim. Następnie zaplanowane jest. m.in. relacja LIVE, podczas której Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN, złoży wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta. Z kolei o godz. 15.30 odbędzie się spacer Beaty Chomątowskiej "Tu było getto". Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest TUTAJ.

Radio POLIN

Przy okazji rocznicy, muzeum uruchomiło również Radio POLIN. W najbliższych dniach trafi na antenę sporo treści związanych z rocznicą wybuchu powstania w getcie. W niedzielę wieczorem będzie można posłuchać wykładu M. Turskiego i koncertu Sinfonii Varsovii. Szczegóły TUTAJ. W codziennych blokach programowych na antenie Radia POLIN posłuchać można relacji ze spotkań w ramach lubianych cykli Czytelnia POLIN i Żydowskie ABC, wywiadów ze świadkami historii, wykładów oraz wieczorów z muzyką czerpiącą w żydowskiej tradycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto