18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album „Maksymilian Fajans (1825–1890)”. Niezwykłe zdjęcia Warszawy z

Ewa Jankowska
Warszawa, dworzec Kolei Nadwiślańskiej na Pradze, 1877.
Warszawa, dworzec Kolei Nadwiślańskiej na Pradze, 1877. Fot. z albumu Droga Żelazna Nadwiślańska Maksymiliana Fajansa, Muzeum Historii Miasta Lublina.
Dom Spotkań z Historią przedstawia niezwykłą książkę z fotografiami z Warszawy. Album "Maksymilian Fajans (1825–1890)" to zbiór wspaniałych zdjęć przedstawiających widoki Warszawy z lat 60. i 70. oraz zapiski z życia miasta. Zajrzyj do środka i zobacz zupełnie inne oblicze Warszawy.

Niezwykłe fotografie Warszawy. Zajrzyj do albumu

Album zawiera kilkadziesiąt fotografii Maksymiliana Fajansa, w tym widoki Warszawy z lat 60 i 70. XIX wieku oraz zapisy życia miasta (m.in. otwarcie mostu Kierbedzia, wnętrze słynnej cukierni Lourse’a w Hotelu Europejskim, reportaż z wystawy przemysłowo-rolniczej w Warszawie), portrety wybitnych mieszkańców i osobistości przyjeżdżających do Warszawy, wówczas stolicy Królestwa Polskiego, wykonane w pracowni artysty.

Czytaj także: Protest wiernych z Jasienicy przeciwko zamknięciu parafii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wydarzenia nie rejestrowane przez żadnego fotografa

Cześć zdjęć przedstawia miejsca czy wydarzenia nie rejestrowane przez żadnego innego fotografa, jak np. wnętrze wspomnianej cukierni Lours'a czy infrastruktura nowych stacji kolejowych na warszawskiej Pradze. W książce znalazł się również esej Danuty Jackiewicz oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w dziejach fotografii na świecie i w Królestwie Polskim.

Czytaj także: Nowe stacje Veturilo 2014: najwięcej powstanie na Mokotowie, Pradze i Ursusie

Maksymilian Fajans członek elity

Maksymilian Fajans był wybitnym fotografem, litografem oraz wydawcą. W połowie XIX wieku przy ulicy Długiej w Warszawie otworzył atelier portretowe i od razu dołączył do grona najpopularniejszych artystów w stolicy. Początkowo jego domeną był rysunek i litografia (której uczył się w Paryżu u Emille’a Lassalle’a i Rosé-Josepha Lemerciera ), od 1862 roku dołączył do oferty modną wówczas fotografię, dzięki czemu znalazł się w elicie europejskich grafików.

Album "Maksymilian Fajans"

Książka ukazała się w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Serię wydawniczą „Fotografowie Warszawy” prezentującą popularnonaukowe albumy monograficzne, poświęcone wybitnym XIX- i XX-wiecznym twórcom warszawskim, zainaugurował album Karol Beyer 1818–1877.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto