Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza rzeźba na dachu Hotelu Marriott w Warszawie. Dlaczego się tam znalazła?

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Akcja jest zapowiedzią nowego wydarzenia, które rozpocznie się 26 października w stolicy.
Akcja jest zapowiedzią nowego wydarzenia, które rozpocznie się 26 października w stolicy. Źródło: PAP / Galeria Sztuki Limited Edition i Warsaw Marriott Hotel
Na dachu Hotelu Marriott w Warszawie pojawiła się tajemnicza rzeźba świni, kruka i szczura, spoglądających na panoramę stolicy. Akcja jest zapowiedzią nowego wydarzenia, które rozpocznie się 26 października w stolicy.

Rzeźba na dachu Hotelu Marriott w Warszawie

Rzeźba świni, kruka i szczura pojawiła się na szczycie Hotelu Marriott w Warszawie. Trójka zwierząt spoglądająca na panoramę stolicy jest zapowiedzią nowej wystawy Idy Karkoszki pt. "Let’s watch”, którą niebawem będzie można zobaczyć w Galerii Sztuki Współczesnej Limited Edition.

Wystawa „let’s watch”

Będzie to pierwsza publiczna odsłona projektu artystki pod tytułem „Let's watch humans die..." z 2020 roku. Projekt był serią fotografii, przedstawiających te same zwierzęta w roli obserwatorów katastrof stworzonych przez współczesne, konsumpcyjne społeczeństwo w różnych miejscach w całej Polsce. Rzeźby były również prezentowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jako „wystawa, której nikt nie zobaczy" w trakcie trwania pandemii.

„Tworząc te rzeźby, myślałam o relacji międzygatunkowej oraz o wpływie naszych egocentrycznych, krótkowzrocznych działań na otoczenie i środowisko. Od początku wiedziałam, że będą na nas patrzyły z góry - milczący świadkowie sądu ostatecznego, pod który na własne życzenie zostajemy poddani - mówi artystka.

- Praca koncepcyjna przekształciła się w multidyscyplinarny projekt rzeźbiarsko-fotograficzny "Let's watch humans die" będący opowieścią o wędrówce trójki zwierząt po Polsce. Wraz z Igorem Haloszką, Michałem Szymelem, Andrzejem Skowronem, Maciejem Domagalskim i Pawłem Sudołem dokumentowaliśmy przykre skutki ludzkiej działalności”.

Artystka Ida Karkoszka oraz kurator wystawy Paweł Brylski tym razem zainstalują rzeźby w hotelowym lobby, w centrum stolicy. Na wystawę w warszawskim hotelu Marriott składają się autorskie odlewy rzeźb w aluminium i w brązie, rzeźby z żywicy akrylowej, prace video oraz fotografie będące zapisem rocznej wędrówki artystki i jej rzeźb po miejscach naznaczonych destrukcyjnym działaniem człowieka.

- Tytuł wystawy brzmi jak zaproszenie do oglądania rzeźb, ale to one obserwują i oceniają. Odwrócenie ról to jeden ze środków artystycznych stosowanych przez Idę Karkoszkę do ożywienia odczuwania i myślenia w świecie cierpiącym na kryzys empatii i wyobraźni - mówi Paweł Brylski, kurator wystawy.

Ida Karkoszka (1985) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Napędem jej twórczości jest niezgoda wobec bezdusznej, zinstytucjonalizowanej przemocy. Artystka staje w obronie słabszych i krzywdzonych, jest szczególnie wrażliwa na los zwierząt. Angażowała się w kampanie walczące z futrzarstwem. Charakterystyczne dla jej twórczości są realistyczne sylwetki zwierząt, które angażuje do zmieniania świata. Chętnie opuszcza wnętrza galeryjne, żeby nadać rzeźbom społeczny rezonans. Sprzeciwiając się wykorzystywaniu zwierząt w turystyce, własnoręcznie wciągnęła rzeźbę padłego konia na szlak do Morskiego Oka.

Drzwi otwarte dla wszystkich

Wernisaż wystawy Let’s watch odbędzie się 26 października 2023 o godzinie 18:30 w lobby Warsaw Marriott Hotel. Wystawa potrwa do 23 listopada 2023 roku. W ramach wystawy planowane są oprowadzania kuratorskie. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto