Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apartamentowiec Libero przy Rondzie Radosława. Niemal stumetrowa wieża z widokiem na flagę Polski. Czy powstanie?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Jak będzie wyglądał nowy wieżowiec?
Jak będzie wyglądał nowy wieżowiec? mat. pras.
„Mieszkaniowiec” przy Rondzie Radosława. Deweloper chce apartamentów zamiast biur. Złożył już wniosek o „lex developer”. Co ciekawe, na części tej działki stał dawniej Czarny Kot. Teraz ma tu być niemal stumetrowy apartamentowiec.

Pięć lat temu przy Rondzie Radosława nie było jeszcze wieżowca Forest. Stał za to Czarny Kot – hotel będący najsłynniejszą samowolą budowlaną w Warszawie. Wtedy prezes Green Property Group mówił nam, że na działce przy rondzie chce postawić biurowiec. Miał mieć 120 metrów wysokości i 33 kondygnacje przeznaczone pod biura. Inwestycję hamował m. in. Czarny Kot, który nielegalnie zajmował część działki.

Samowolę blokującą budowę rozebrano w 2021 roku. Deweloper w międzyczasie stwierdził, że nie chce już biur przy Rondzie Radosława. Mimo, że miał pozwolenie na budowę biurowca zaczął procedurę „lex developer”, by w tym miejscu powstał apartamentowiec. Budynek – wyglądający z zewnątrz bardzo podobnie – został zmniejszony ze 120 na 96,5 metra. Pozostała też jego nazwa „Libero”.

Jak będzie wyglądał nowy wieżowiec?

Apartamentowiec Libero przy Rondzie Radosława. Niemal stumet...

Potrzeba mieszkań a nie biur?

Wniosek na mocy specustawy mieszkaniowej wpłynął do ratusza w październiku 2023 roku. Czytamy w nim, że deweloper zmienił zdanie ponieważ w Warszawie bardziej potrzeba mieszkań, a nie biur. Powołuje się przy tym na „Politykę mieszkaniową – Mieszkania 2030”.

„Zmiana funkcji terenu objętego, wniosek z funkcji biurowej na funkcję mieszkalną z usługami i handlem w dolnych kondygnacjach wpisuje się w pełni w założenia polityki mieszkaniowej i przestrzennej wyznaczonej przez Radę m.st. Warszawy, a zwłaszcza wskazywanym w polityce mieszkaniowej Mieszkania2030 nacisku kładzionym na policentryczną wielofunkcyjną strukturę zabudowy” – czytamy we wniosku.

Co ciekawe, deweloper chciał rozpocząć procedurę latem ubiegłego roku. Wtedy zorganizował nawet pre-konsultacje. Jednak wtedy pomysł na inwestycję krytykowali urzędnicy z wydziału architektury, ze względu na zbyt mało terenów zielonych. Wobec tego we wniosku deweloper planuje dofinansowanie miejskich terenów zielonych, a także przebudowę fragmentu ul. Burakowskiej – dodają tam m. in. zieleń i ścieżkę rowerową.

Jak ma wyglądać nowe Libero?

We wniosku czytamy, że inwestycja ma mieć 96,5 metra wysokości (27 kondygnacji). Pod ziemią - garaż, powyżej dwa poziomy usługi i handlu, a nad nimi część mieszkaniowa. Lokali ma być między 198 a 230. Obok powstać ma też mniejszy, siedmiopiętrowy budynek.

Jednak wniosek to dopiero początek drogi. Wkrótce powinny odbyć się kolejne konsultacje społeczne, a następnie potrzebna jest opinia miejskiej komisji. Na koniec decyzję w sprawie „lex developer” podejmuje rada miasta. Gdyby się zgodziła, byłby to pierwszy wieżowiec w Warszawie, który powstałby w ten sposób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto