Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria "Czajki'. Od soboty ścieki trafiają do Wisły. W poniedziałek dotrą do Płocka

Redakcja Warszawa
Awaria w oczyszczalni Czajka
Awaria w oczyszczalni Czajka Szymon Starnawski / archiwum
Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. W sobotę doszło poważnej awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Awaria ma miejsce na starym odcinku rur. Od soboty ścieki trafiają do Wisły. Według IMGW w poniedziałek o 5 rano fala ścieków dotrze do Płocka, a we wtorek w południe do Torunia. Dalsza część artykułu poniżej.

W sobotę po południu prezydent Warszawy poinformował, że doszło do awarii w oczyszczalni ścieków Czajka.

Na razie nie są znane przyczyny awarii. Według Trzaskowskiego do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który był niedawno remontowany po zeszłorocznej awarii. Od wczoraj trwało wypompowywanie wody z miejsca awarii, po tym dopiero będzie można dokładnie ocenić jej rozmiary i przyczynę. Ścieki, które awaryjnie zrzucane są do Wisły są ozonowane, MPWiK uruchomiło także mechaniczne oczyszczanie ścieków na kratach w Zakładzie przy ul. Farysa.

Od soboty do Wisły zeki wpływa ok. 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę.

Ścieki w Wiśle

W związku z sytuacją Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę rano opublikował na twitterze wstępną analizę, którą eksperci przygotowali w związku z awarią kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie. Zamieszczona we wpisie tabela pokazuje przewidywaną propagację fali do poszczególnych lokalizacji wzdłuż Wisły – aż do wodowskazu w Kiezmarku na Pomorzu.

Do Płocka fala ma dotrzeć w poniedziałek o 5 rano, do Torunia we wtorek o godz. 12, a do Kiezmarku, 10,5 kilometra od ujścia Wisły, w piątek.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wód i Kanalizacji zapewnia, że awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków do rzeki. Spółka uruchomiła codzienne badania jakości wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa – Płock. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej przedsiębiorstwa oraz profilu społecznościowym Spółki.

Do usterki doszło dokładnie rok po poprzedniej awarii kolektorów w tunelu pod dnem Wisły. Naprawa kosztowała ponad 40 milionów złotych.

Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto