Pracę pod hasłem „Hiding Individuals and Communities in a Social Network” [tłum. Ukrywanie osób i społeczności w sieci społecznościowej] opublikowano na łamach naukowego brytyjskiego czasopisma. Jej autorami są: Marcin Waniek (Masdar Institute of Science and Technology, UAE), Tomasz Michalak (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW), Michael Wooldridge (Department of Computer Science, Oxford University) oraz Talal Rahwan (Masdar Intstitute of Science and Technology, UAE).
Całość dotyczy rozważań i stawiania pytań na temat prywatności i jawności naszych danych ujawnianych w sieciach społecznościowych. Autorzy zastanawiają się, czy w dobie dzisiejszych technologii, możliwe jest kreowanie fałszywych powiązań i struktur, także w przypadku liderów grup/społeczności. W swojej pracy naukowcy wykorzystują spektrum specjalistycznych wskaźników, aby analizować konkretne zachowania i powiązania użytkowników w sieci.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Uniwersytetu Warszawskiego, naukowcy udowodnili, że optymalne rozwiązanie problemu jest obliczeniowo trudne. – Okazuje się, że nawet prosty algorytm heurystyczny, w którym manipulacje połączeniami ograniczone są do sąsiedztwa ukrywającej się osoby, może być zaskakująco skuteczny w praktyce – mówi dr Michalak. – Ten wynik nie tylko może pomóc zwykłym ludziom chronić swoją prywatność, ale jest również wskazówką dla organów ścigania w kontekście analizy sieci kryminalnych i terrorystycznych. Okazuje się, że liderzy sieci przestępczych, którzy coraz sprawniej poruszają się w świecie cyfrowym, mogą w bardzo prosty sposób ukryć swoją prawdziwą rolę. Na przykład, jak wykazaliśmy w pracy, wprowadzając tylko niewielkie zmiany do swojego otoczenia, Mohamed Atta mógłby łatwo zamaskować swoją wiodącą pozycję w sieci terrorystycznej, która przeprowadziła atak na World Trade Center w 2001 roku – dodaje.
Jak podaje Radio dla Ciebie, pracą uczonych już zainteresowały się polskie służby wywiadowcze, które kontaktowały się w tej sprawie z jej twórcami. Całość może stanowić przełom w walce z terroryzmem. Jak się okazuje, nie do końca ważne jest to, co publikujemy w sieci, a istotne stają się nasze połączenia z innymi osobami i to dzięki nim można odkryć chociażby poglądy polityczne.
Nature Human Behavior to brytyjskie czasopismo Springer Nature, w którym publikowane są badania, komentarze i wiadomości dotyczące wszystkich aspektów ludzkiego zachowania.
Czytaj też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii